Autorski przewodnik kulturalny

Ziemiomorze

Ziemiomorze Obálka knihy Ziemiomorze
fantastyka, fantasy
Hallmark Entertainment
2004
miniserial
Robert Lieberman
Shawn Ashmore, Kristin Kreuk, Isabella Rossellini, Danny Glover

Adaptacja filmowa słynnego cyklu Ursuli K. Le Guin. Na podstawie powieści "Czarnoksięznik z Archipelagu" oraz "Grobowce Atuanu" nakręcono historię Geda, młodego czarnoksiężnika z wyspy Gont. W filmowej wersji dokonano bardzo wielu skrótów i zmian w fabule. Osią akcji stała się walka Geda z królem satrapą.

Jako podstawę scenariusza realizatorzy filmu wybrali niektóre fragmenty pierwszych dwóch powieści Ursuli K. Le Guin – „Czarnoksiężnik z Archipelagu” i „Grobowce Atuanu”. Jednak zakres zmian jest tak duży, że znającemu powieść widzowi trudno skojarzyć film z książką. Młody Ged, którego gra Shawn Ashomre (znany głównie z serii filmów X Men) przeciwstawia się skutecznym zaklęciem najeźdźcom, którzy przybywają na jego wyspę. Staje się więc celem króla satrapy, który chce sobie podporządkować całe Ziemiomorze. Tymczasem Tenar, w tej roli Kristin Kreuk znana wcześniej tylko z roli Lany w serialu o młodym Supermanie, jest kapłanką chroniącą świat przed mieszkańcami świata zmarłych zwanymi „bezimienni”. Król zaś chce uwolnić bezimiennych sądząc, że dadzą mu nieśmiertelność.

Nie najgorsza gra młodych aktorów oraz dwa wielkie nazwiska – Danny Glover w roli Ogiona oraz Isabelle Rosselini w roli Thar nie pomagają filmowi. Całość jest taką papką fantasy rodem z komiksów. Szkoda czasu na oglądanie tej produkcji. Najlepszy komentarz i ocenę filmu napisała sama autorka cyklu (cytuję za Wikipedią).

Nie wiem o czym jest ten film. Wiele scen z książki inaczej zaaranżowanych, daje kompletnie inną historię, i w sumie nie ma sensu. (…) Gdy sprzedawałam prawa autorskie do filmu, kontrakt dawał mi status konsultanta, co oznacza tyle, ile rozumie przez to producent. Prawie zawsze oznacza to bardzo mało lub nic, ale nabywcy praw mówili, że zamierzają dochować wierności książki i poprosić mnie o opiniowanie przy realizacji filmu. Powiedzieli, że mają zapewnioną współpracę z Philippą Boyens (współscenarzystką Władcy Pierścieni), jako główną scenarzystką. Był to dla mnie kluczowy czynnik, który wpłynął na zgodę na sprzedaż praw autorskich do filmu. (…) [Realizacja była] daleka od moich wyobrażeń. Kiedy zobaczyłam scenariusz, zdałam sobie sprawę, że realizatorzy nie zrozumieli o czym są książki i nie interesuje ich odkrycie tego. Wszystko, o co im chodziło, to użycie nazwy „Ziemiomorze” i niektórych scen z książki do stworzenia bezsensownego McFilmu o seksie i przemocy. (…) Piękno science-fiction i fantasy polega na swobodzie inwencji. Ale ze swobodą wiąże się odpowiedzialność. To jest coś, czego ci filmowcy chyba nie rozumieją. (Ursula K. Le Guin)

Print Friendly, PDF & Email