Kto czyta, nie błądzi.

Gray Man

Gray Man Obálka knihy Gray Man
sensacyjny film akcji
Netflix
2022
film
Joe Russo, Anthony Russo
Ryan Gosling, Chris Evans, Ana de Armas, Jessica Henwick, Regé-Jean Page, Wagner Moura, Julia Butters, Dhanush, Alfre Woodard, Billy Bob Thornton
Joe Russo, Anthony Russo, Palak Patel, Mike Larocca, Jeff Kirschenbaum, Joe Roth, Chris Castaldi

"Gray Man" to najnowszy amerykański thriller akcji z tego roku. Reżyserami są Anthony i Joe Russo, na podstawie scenariusza, który napisali wspólnie z Christopherem Markusem i Stephenem McFeely. Scenariusz filmu oparty jest na książce o tym samym tytule napisanej przez Marka Greaneya.

„Gray Man”, czyli „zabili go i uciekł” za grube miliony od Netflixa. Prawdopodobnie jest to jeden z najdroższych filmów akcji w ostatnim czasie. W roli głównej wystąpił Ryan Gosling, który w zasadzie po raz pierwszy pokazał się nam w roli, w której najważniejsze były kulturystycznie wyrzeźbione mięśnie. Zobaczymy w filmie też kilku innych znanych aktorów takich, jak Chris Evans lub Billy Bob Thornton. O ile ich zauważymy, bo akcja pędzi z taką szybkością, że na zauważanie aktorstwa nie ma już czasu.

Na pewno „Gray Man” to film na którym się nie będziemy nudzić. Choćby dlatego, że po azjatyckim początku akcja przenosi się do Europy i obraca w perzynę najpierw Wiedeń, potem Pragę, a na koniec czyni ruinę z zabytkowego chorwackiego zamku. Początek jest prosty i znany z wielu wcześniejszych dzieł o tajnych służbach. Wysoko postawiony funkcjonariusz CIA zleca mordowanie kolejnych agentów operacyjnych, ponieważ dowiadują się o jego przestępczej działalności.

Kiedyś bywała to raczej rozgrywka pomiędzy agentami, na przykład w słynnej „Tożsamości Bourne’a”. Dziś to by było za mało, więc twórcy filmu każą nam oglądać jak armia wynajętych zabójców niszczy pół Europy, by zabić jednego agenta. Jest to tylko trochę mniej prawdopodobne niż całkiem fantastyczne historie serwowane nam przez Toma Cruise’a. Nie liczcie tam na logikę, wyłączcie rozum, a będziecie się dobrze bawić.

Oglądałem ten film jako pastisz. Wyszukiwałem odwołania do klasyki filmów akcji. I oczywiście da się je odnaleźć. Jednak są one raczej przypadkowe. Bracia Russo nie zawracali sobie głowy aluzjami. To jest zdecydowanie film akcji serio. Bohaterowie bez przerwy strzelają. Ścigają się rozmaitymi pojazdami. I mają do dyspozycji arsenał całkiem sporej armii. Lekko odmóżdżająca rozrywka w sam raz na wakacje.

Print Friendly, PDF & Email