Autorski przewodnik kulturalny

Siódmy syn

Siódmy syn Obálka knihy Siódmy syn
fantastyka
Netflix
2014
film
Siergiej Bodrow
Jeff Bridges, Ben Barnes, Julianne Moore, Alicia Vikander
Jon Jashni, Brent O'Connor

Amerykański film z pogranicza fantasy i horroru. Na świecie ścierają się siły dobra i zła. Szczególną role ma do spełnienia siódmy syn, po którego przybywa Stracharz, czyli walczący z czarownicami, duchami i upiorami łowca. Tom, który jest siódmym synem, zostanie również łowcą.

Mało który film zostaje tak skrytykowany, jak właśnie „Siódmy syn”. A przecież jest to opowieść rozrywkowa w wyjątkowej obsadzie. Rolę dwojga antagonistów, uosabiających dobro i zło, grają Jeff Bridgess i Julianne Moore. I to grają koncertowo. Julianne w roli czarownicy jest paskudna i zła do szpiku kości, a Jeff Bridges… Cóż też nie jest za bardzo dobry, choć walczy po stronie dobra.

Świetną rolę stworzyła Alicia Vikander, młoda gwiazda znana z kilku kasowych hitów kinowych. Warto przypomnieć choćby film „Kochanek królowej”, w którym zagrała w duecie z Madsem Mikkelsenem. Doskonałą kreację stworzyła również w filmie „Ex machina”, mrocznym obrazie futurystycznym. Partnerem Alicii w filmie „Siódmy syn” jest Ben Barnes.

Sama historyjka jest dość prosta i naiwna. Strasznie złą czarownica zostaje pokonana, ale po latach wraca jeszcze silniejsza. Mistrz Gregory, który ją pokonał, potrzebuje nowego pomocnika. Poprzedni zginął. Nowym pomocnikiem staje się Tom Ward, który jest siódmym synem. A to ma moc magiczną samo w sobie. To dość nośny temat – choć w tym wypadku raczej dla młodszych widzów.

Historie fantasy to przecież nic innego jak baśnie dla dzieci. I tak to należy traktować. Są wakacje i czasem można sobie pozwolić na takie zupełnie rozrywkowe wieczory w towarzystwie znanych i lubianych gwiazd filmowych. A że opowieść jest naiwna? To co z tego?!

Print Friendly, PDF & Email