Autorski przewodnik kulturalny

Clickbait

Clickbait Obálka knihy Clickbait
Tony Ayres, Christian White
Netflix
2021
miniserial
Brad Anderson, Emma Freeman, Ben Young, Laura Besley
Zoe Kazan, Betty Gabriel, Phoenix Raei, Abraham Lim, Adrian Grenier, Motell G Foster, Jessie Collins
Matchbox Pictures, Tony Ayres Productions, Heyday Television, NBCUniversal International Studios

W centrum serialu jest postać Nicka, który zostaje porwany. Film z uwięzionym mężczyzną zostaje opublikowany wraz z informacją, że po 5 milionach odsłon zostanie zabity, ponieważ jest "oprawcą kobiet". Rozpoczyna się walka z czasem. Policja usiłuje odnaleźć porwanego. Równolegle poznajemy rodzinę i znajomych bohatera. Kim naprawdę był Nick? I jakie trupy wypadną z szafy, gdy do rodziny dobiorą się media?

„Clickbait” to niewątpliwie najlepszy serial kryminalny mijającego roku. Oglądając kolejno osiem odcinków, nie można się oderwać od ekranu. Doskonale zrealizowana historia, która zaczyna się od porwania Nicka. Mężczyzna nie jest milionerem, pracuje jako fizjoterapeuta drużyny sportowej. Porywacze umieszczają w sieci film. Nick trzyma na nim tablice z napisami: „Jestem oprawcą kobiet”, „Umrę, gdy film będzie miał 5 milionów odsłon”.

Kolejne odcinki umiejscawiają osoby biorące udział w wydarzeniach w centralnym punkcie akcji. Najpierw jest to siostra, potem detektyw, żona, syn, kochanka, reporter… Nie wszyscy są zainteresowani odnalezieniem Nicka. Gdy do rodziny dobierają się media, wypadają kolejne trupy z szafy, a szeroka widownia zastanawia się nad tym kim był Nick i jakie niecne czyny skalały jego sumienie.

Tytuł „Clickbait” w oczywisty sposób kieruje naszą uwagę na media internetowe, na to, jak reakcje tysięcy ludzi wzajemnie na siebie wpływają i jak dokonuje się internetowy lincz porwanego, spowodowany niczym innym, jak tylko domysłami. Jednak to nie internet jest problemem, ale tradycyjne media, w których pracują ludzie o mentalności hieny. Liczy się dla nich wyłącznie ich własna kariera, choćby krótkie pięć minut w tzw. prime time. I nie obchodzi ich, że za sobą pozostawiają zgliszcza.

Intryga kryminalna poprowadzona jest wzorcowo. Do ostatniego odcinka pojawiają się kolejne zagadki. Gdy już wydaje się nam, że wszystko wiemy, okazuje się, że jednak nie. Hannah Arendt napisała kiedyś, że zło jest banalne. Oglądając ten serial, zrozumiecie, co to znaczy. Zło, które się tam dokonuje, jest do bólu zwyczajne. Proste, by nie rzec prostackie. Jest sumą każdego małego zła, które czynią ludzie na co dzień.

Print Friendly, PDF & Email