Autorski przewodnik kulturalny

(s)ex machina

Ex machina Obálka knihy Ex machina
science fiction, thriller
DNA Films
2015
film
Alex Garland
Domhnall Gleeson, Alicia Vikander, Oscar Isaac
Andrew Macdonald, Scott Rudin

Caleb, programista firmy komputerowej, wygrywa wewnętrzny konkurs, w którym nagrodą jest możliwość spędzenia tygodnia w luksusowej posiadłości właściciela i szefa firmy, Nathana. Na miejscu okazuje się, że szef pracuje nad sztuczną inteligencją i chce, by Caleb poddał produkt testowi Turinga w celu sprawdzenia, czy projekt się udał. Bohater zgadza się na udział w eksperymencie i odbywa serię rozmów z androidem o imieniu Ava. W miarę upływu czasu wywiązuje się między nimi dziwna więź, a bohater odkrywa dość mroczne tajemnice Nathana, który nie powiedział mu całej prawdy o eksperymencie.

Początek filmu Ex machina wydaje się całkiem zwyczajny. Młody i zdolny programista wygrywa wewnętrzny konkurs w firmie, a nagrodą jest pobyt w luksusowej rezydencji właściciela. Trzeba przyznać, że rezydencja robi wrażenie. Ukryta w lesie, wtopiona w skały, niesamowicie nowoczesna, a jednocześnie będąca częścią naturalnego krajobrazu. Wydawałoby się, że zamieszkać tam, to znaleźć się w raju. Jednak na bohaterze robi trochę niepokojące wrażenie. Choć być może to wpływ ekscentrycznego i tajemniczego szefa powoduje onieśmielenie bohatera.

Po podpisaniu skomplikowanej klauzuli poufności Caleb dowiaduje się, że jego zadaniem będzie przeprowadzić test Turinga, by przeegzaminować sztuczną inteligencję, którą w tajemnicy stworzył właściciel firmy, Nathan. SI okazuje się androidem o ludzkiej twarzy, choć nie do końca ludzkiej konstrukcji i kolejne dni to rozmowy Caleba z androidem Ava.

Mistyfikacje

Nie zdradzę fabuły filmu, jeśli z zachwytem napiszę, że oczarowały mnie efekty specjalne w tym filmie. Android Ava, jedna z głównych postaci filmu jest niesamowicie realistyczny. Gdy się pojawia, widzimy mechaniczną i elektryczną strukturę konstrukcji w ruchu. To przebija nawet doskonałe efekty specjalne w serialu Westworld. Ponadto Alicia Vikander w roli androida potwierdziła swą światową klasę aktorską, przez co Ava staje się zdecydowanie najciekawszą postacią w filmie.

Inteligentny programista szybko odkrywa kolejne mistyfikacje kryjące się za rzekomo wygranym konkursem. Został wybrany nie tylko dlatego, że jest doskonałym programistą, ale bardziej z powodu tego, jakim jest człowiekiem. Okazuje się, że musi rozwikłać kolejny problem. Czy Nathan zaprogramował seksualność robota tak, by próbował uwodzić Caleba? Jeśli tak, to dlaczego? Czy chodzi o wprowadzenie go w błąd i utrudnienie testu? A może Nathan tak naprawdę jest kimś zupełnie innym niż się wcześniej wydawało? Atmosfera filmu jest mroczna i niepokojąca, zaś kolejne zasłony odsłaniane przed widzem pokazują coraz bardziej szokującą rzeczywistość. Czy naprawdę marzymy o świecie, w którym istnieć będzie sztuczna inteligencja? I co z emocjami?

Print Friendly, PDF & Email