Kto czyta, nie błądzi.

Mindhunter

Mindhunter Obálka knihy Mindhunter
Mindhunter
kryminał
Netflix
2017
serial
David Fincher, Andrew Douglas, Asif Kapadia, Tobias Lindholm
Jonathan Groff, Holt McCallany, Anna Torv
Beth Kono, Charlize Theron, Joe Penhall, David Fincher

Mindhunter to amerykański serial telewizyjny, który można obejrzeć na platformie Netflix. Serial został luźno oparty na książce o tym samym tytule autorstwa Marka Olshakera i Johna E. Douglasa. Akcja rozpoczyna się na początku lat 70' ubiegłego wieku i opowiada o początkach profilowania w kryminalistyce. To właśnie specjalna jednostka FBI zaczęła się tym zajmować i to tam powstało między innymi określenie seryjny zabójca.

„Mindhunter” to nie jest zwyczajny serial kryminalny. Powstał na podstawie książki, która bliska jest literatury faktu. Chociaż związki serialu z książką są dość luźne, to jednak film zachowuje ten element rzeczowości i realizmu, który pozwala nam śledzić autentyczny rozwój kryminalistyki behawioralnej. Sprzyja temu bardzo poważne potraktowanie tematu przez realizatorów. Dbałość o rekwizyty, stroje, scenografię jest wręcz wzorcowa. To nie jest tani serial. Wyobraźmy sobie scenę w sklepie obuwniczym, gdy dziewczyna głównego bohatera kupuje sobie buty. Damskie buty odgrywają ważną rolę w tym odcinku z całkiem innych powodów, ale scena w sklepie pokazuje, że nie tylko z ogromną wiernością odtworzono sam sklep z obuwiem, ale też kilkadziesiąt par butów damskich i męskich. Takich właśnie, jakie noszono na początku lat osiemdziesiątych

Inaczej niż w wielu popularnych serialach, głównie amerykańskich, Mindhunter nie podsuwa widzowi gotowych poglądów, czasem zaznacza pewne sytuacje, rysuje konflikty i nie wskazuje widzowi, kto ma rację, kogo należy poprzeć, wobec której z postaci powinniśmy wykazać więcej empatii. Niektóre problemy pojawiają się, ale to widz musi sam przemyśleć i zastanowić się jak mogły zostać rozwiązane. W subtelny sposób przedstawione są kontrasty między życiem zawodowym i prywatnym trójki głównych bohaterów.

Kto sieje wiatr

Ten zbiera burzę – mówi ludowe porzekadło. Czy da się być profilerem, badać najbrutalniejszych morderców, rozwiązywać potworne zagadki i odseparować to od spraw osobistych? Czy prowokując zwyrodnialca do zwierzeń, agent FBI nie staje się w jakiejś mierze osobą splamioną złem? Jaki jest koszt takiej pracy? Z drugiej strony wartość tych badań, setek godzin spędzonych na rozmowach z przestępcami to bardzo istotny efekt na przyszłość. To szybsze łapanie seryjnych zabójców, a czasem też zapobieganie. Ale czy indywidualna cena nie jest zbyt wysoka?

Prócz realizmu na bardzo wysoką ocenę serialu zapracowali też aktorzy, choć nie są to bardzo znane gwiazdy Hollywood. No i dobór muzyki. Serial rozpoczyna się na początku lat siedemdziesiątych a ostatni odcinek to już prawie połowa lat 80′. I w każdym odcinku towarzyszą nam charakterystyczne dla danego okresu przeboje.

Print Friendly, PDF & Email