Autorski przewodnik kulturalny

Deadwood

Deadwood Obálka knihy Deadwood
Deadwood
western
HBO
2004 -2006
serial (S01, S02, S03)
Edward Bianchi, Daniel Minahan, Davis Guggenheim, Gregg Fienberg, Mark Tinker, Steve Shill, Alan Taylor
Timothy Olyphant, Ian McShane, Molly Parker
David Milch

Deadwood to osada poszukiwaczy złota znajdująca się w Ameryce Północnej. W chwili powstania leżała na ziemi niczyjej, nie należącej do żadnego stanu. Ściągnęły tam setki, a potem tysiące poszukiwaczy złota. A wśród nich bandyci, złodzieje, poszukiwani przestępcy, wszelkiego rodzaju motłoch, który gdzie indziej już nie miał czego szukać. Większość postaci w serialu to postacie historyczne jak choćby najbardziej znani: Wyatt Earp, Wild Bill Hickok, czy Calamity Jane. Oraz oczywiście George Hearst.

Deadwood to serial, składający się z 36 odcinków podzielonych na trzy tzw. sezony. Jedną z największych zalet tej produkcji jest to, że nie będzie dalszego ciągu. Nie będzie kolejnych sezonów, zmuszających scenarzystów do opowiadania coraz bardziej karkołomnych wydarzeń. Nie będzie wstydliwego zaniechania po dziesiątym sezonie, gdy nikt łącznie z producentami nie chce sknoconych odcinków oglądać. Dlaczego? To proste. Deadwood to mała osada, obóz poszukiwaczy złota, która leży na ziemi niczyjej. Większość postaci to autentyczni uczestnicy tamtych wydarzeń. Historia Deadwood kończy się w chwili przyłączenia miasteczka Deadwood do Dakoty Południowej. Kierownictwo kanału HBO prawdopodobnie rozważało nakręcenie jakiegoś filmu, który historię miasta pokazywałby już po dołączeniu do cywilizacji. Jednak z pomysłu zrezygnowano. Niektórzy twierdzą żartem, że taki film musiałby epatować zbyt dużą liczbą scen okrutnych.

W serialu występuje cała plejada postaci historycznych: Wild Bill Hickok, Seth Bullock, Sol Star, Calamity Jane, Al Swearengen, Wyatt Earp i George Hearst. Wydarzenia, które miały miejsce pomiędzy początkiem zasiedlania osady, a uczynieniem z niej miasta dołączonego do stanu Dakota Południowa, są prawdziwe, a te – których zweryfikować nie sposób – prawdopodobne.

Instynkty pierwotne

Każda scena serialu pokazuje prymitywizm zamieszkujących Deadwood osobników. Współczesnemu człowiekowi trudno sobie wyobrazić brud, prymitywizm i bezwzględną żądzę złota, jaka sprawowała władzę w Deadwood. Nawet jedyna pozytywna postać Seth Bullock pojawia się w serialu, jako osobnik kończący karierę szeryfa powieszeniem być może winnego, ale nie osądzonego skazańca. To nie jest serial, który ogląda się przyjemnie. Colson Whitehead w powieści “Kolej podziemna” napisał:

Ten naród nie powinien istnieć, jeżeli istnieje sprawiedliwość na tym świecie, jest bowiem zbudowany na mordzie, kradzieży i okrucieństwie.

Faktycznie brutalność i prymitywizm mieszkańców Deadwood przekracza pojemność percepcji współczesnego człowieka żyjącego w pierwszych latach XXI wieku. Morderstwa, rzucanie zwłok na pożarcie świniom, bo przecież szkoda, by coś się zmarnowało, to tylko niektóre z wstrząsających scen filmu. Jednak najgorsze przychodzi na koniec. Deadwood się rozrasta, z obozu i osady powoli staje się miastem, w wówczas pojawiają się pomysły by tę dotychczas “ziemię niczyją”, na której obowiązywało tylko prawo siły, przyłączyć do stanu Dakota Południowa. Przybywają przedstawiciele cywilizacji i dopiero wtedy widz zdaje sobie sprawę, że nawet psychopatyczny właściciel saloonu i burdelu Al Swearengen jest naprawdę uczciwym i przyzwoitym facetem w porównaniu do bydlaków, którzy przybyli w Deadwood budować cywilizację i prawo.

Print Friendly, PDF & Email
Oceń recenzowany tytuł:
10.00 avg. rating (94% score) - 2 votes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code