Kto czyta, nie błądzi.

Melancholia

Melancholia Obálka knihy Melancholia
dramat katastroficzny, science-fiction
2011
film
Lars von Trier
Kirsten Dunst, Charlotte Gainsbourg, Kiefer Sutherland, John Hurt, Brady Corbet
Zentropa

W kierunku Ziemi zmierza planeta Melancholia, co grozi zniszczeniem całej ludzkości, choć naukowcy twierdzą, że naszej planecie nic nie grozi. Nie wiadomo, co jest prawdą. Tymczasem w skali mikro reżyser pokazuje nam dwie siostry - Justine i Claire. Wydarzenia zaczynają się tuż po ślubie Justine, gdy nowożeńcy przybywają do domu weselnego, którym jest dom Claire i jej męża.

„Melancholia” to głęboka, emocjonalna podróż, która porusza tematy depresji, niepokoju i zbliżającego się końca świata. Prawdopodobnie pierwotnym impulsem do powstania filmu był depresyjny epizod w życiu reżysera. Oś fabuły w filmie to pozornie zwykłe życiowe wydarzenia w których głównymi postaciami są dwie siostry – Justine i Claire. Film podzielony jest na dwie części.

Justine

Nowożeńcy Justine i Michael przybywają z dwugodzinnym opóźnieniem na przyjęcie w posiadłości Claire i Johna (jej męża). Rodzina Justine jest koszmarna, hedonistyczny i samolubny do granic możliwości ojciec i rozwiedziona z nim matka pozbawiona empatii i brutalnie szczera. Nikogo nie obchodzi sama panna młoda i dlaczego czuje się nieszczęśliwa, co daje się zauważyć. Claire strofuje siostrę, by ukryła swoją melancholię przed mężem. W tle wydarzeń jest tajemnicza planeta Melancholia coraz bardziej widoczna na niebie.

Claire

John – mąż Claire – interesuje się Melancholią jako zjawiskiem astronomicznym. Jest podekscytowany planety i oczekuje na „przelot” przewidywany przez naukowców.Upewnia żonę i bliskich, że według naukowców Ziemi absolutnie nic nie grozi. Claire jednak boi się, że koniec świata jest bliski, mimo zapewnień męża. Szuka w Internecie i znajduje artykuł, który przewiduje, że Melancholia i Ziemia faktycznie zderzą się. Justine zaś pogrąża się w depresji. Mówi siostrze, że jest pewna, iż ​​obie planety zderzą się. Uważa jest to dobre, ponieważ życie na Ziemi jest „złe”.

Mąż Claire popełnia samobójstwo, gdy okazuje się, że jednak Melancholia zderzy się z Ziemią. Justine „wraca do siebie” i wraz z siostrą oraz jej synkiem oczekują na moment, gdy Ziemia przestanie istnieć. Filmy katastroficzne zwykle przedstawiają nam ostatnie chwile globalnie. Tysiące pozbawionych hamulców ludzi, piekło na Ziemi, które nastaje wcześniej niż spodziewany armagedon. Tu mamy kameralny koniec świata w posiadłości leżącej gdzieś z dala od miast i tłumów. Tytułowa melancholia ma dwa znaczenia. To nie tylko nazwa planety, ale także określenie depresji przeżywanej przez główną bohaterkę. Melancholia tworzy dystans i uzbraja jej duszę w spokój, gdy niebo spada jej na głowę.

Print Friendly, PDF & Email