Kto czyta, nie błądzi.

Susza

Susza Obálka knihy Susza
Jarrod Shusterman, Neal Shusterman
dystopia, literatura młodzieżowa
YA!
2021
książka, epub, mobi
416

Rozpoczyna się największa susza w Kalifornii. Władze zarządzają kolejne oszczędności w gospodarowaniu wodą, ale pewnego dnia i tak dochodzi do tragedii. Za sprawa decyzji władz ościennych stanów, sucha od lat Kalifornia zostaje całkowicie pozbawiona wody. Alyssa, jej młodszy brat Garret i ich sąsiad Kelton stają w obliczu rychłej śmierci, podobnie jak 28 milionów ludzi w całym stanie.

Jarrod Shusterman i Neal Shusterman są autorami powieści „Susza”, która przedstawia katastrofalną suszę w Kalifornii. Najbogatszy stan w USA od lat boryka się z problemem suszy, a co za tym idzie z problemem ogromnych i niszczących pożarów. Konstatacja jest oczywista, pieniądze nie ugaszą pożarów, pieniędzmi nie można się napić. Pewnego dnia woda przestaje płynąc z kranów. Scenariusz jak z horroru, ale autorzy logicznie wywodzą, że to może się zdarzyć.

„Susza” to na szczęście apokalipsa ograniczona do Kalifornii. Zatem władze federalne po kilku dniach bezradności zaczynają działać. Jednak dla wielu to będzie zbyt późno. Bohaterowie powieści mieszkają na jednym osiedlu. Alyssa i jej brat Garret są sąsiadami Keltona, którego rodzice są prepersami. Pewnego dnia rodzice Alyssy wyruszają po wodę i nie wracają. Alyssa z bratem postanawiają ich szukać, towarzyszy im Kelton. Niestety wszystko, co mogło pójść źle, poszło źle. Grupa nastolatków, do których dołącza spotkana po drodze Jacqui, udaje się w góry, by odnaleźć schron rodziny Keltona.

Walka o życie trwa zaledwie kilka dni, zanim ślamazarna machina władz federalnych nie zacznie działać. Jednak grupa bohaterów niejednokrotnie stanie w obliczu niebezpieczeństwa, czasem śmiertelnego. Kelton przekona się, że najlepiej być prepersem wtedy, gdy nikomu nic nie grozi. Bo w praktyce wszystko dzieje się inaczej niż w mądrych podręcznikach. Alyssa dowie się, że potrafi dokonać więcej, niż kiedyś myślała. Zaś Jacqui, żyjąca wcześniej samotnie i egoistycznie, zrozumie, że jest lepsza, niż przypuszczała. Apokalipsa kończy się, ale nie jest to radosny happy end. Zbyt dużo się zmieniło.

Jest to jedna z najlepszych w tym roku książek o tej tematyce. Hipotetyczna sytuacja wygląda wyjątkowo realnie. Młodzi ludzie muszą się zmierzyć z poważnymi wyzwaniami tam, gdzie dorośli zawiedli. Zdecydowanie polecam tę książkę nie tylko młodym czytelnikom.

Print Friendly, PDF & Email