Kto czyta, nie błądzi.

Czarna Madonna

Czarna Madonna Obálka knihy Czarna Madonna
Remigiusz Mróz
horror
Czwarta Strona
2017
książka, epub, mobi
460

Samolot irlandzkich linii lotniczych miał wylądować w Tel Awiwie o trzeciej w nocy. Nie wylądował, a kontakt z maszyną utracono gdzieś nad Morzem Śródziemnym. Na pokładzie podróżowała między innymi narzeczona bohatera, która miała odbyć pielgrzymkę do Bazyliki Grobu Świętego. Sytuacja jest zagadkowa. Nie odnaleziono szczątków samolotu, a co jakiś czas do kontroli lotów dociera sygnał z transpondera. Mnożą się zagadki i pytania. Czy bohater powieści, były ksiądz potrafi je rozwiązać?

Czarna Madonna kojarzyła się dotychczas wszystkim z Częstochową i Jasną Górą, teraz to się może zmienić. Remigiusz Mróz, autor niesamowitej powieści „Behawiorysta”, namaszczony już przez czytelników i krytykę literacką na mistrza polskiego kryminału, postanowił napisać horror. Wyszło to mu całkiem nieźle. Więc dla miłośników tego gatunku literackiego będzie to gratka.

Zagadkowy tytuł wskazuje, że pojawią się w powieści elementy związane z religią. Bohaterem jest były ksiądz. Jego narzeczona była na pokładzie samolotu, który zaginął. Jednak nie odnaleziono szczątków, a samolot ku zdziwieniu wszystkich czasem pokazuje się na radarach kontroli lotów. A dokładniej, odzywa się jego transponder. Okazuje się, że to nie jest pierwszy taki przypadek, gdy samolot zniknął, lecz się nie rozbił. Jaki ma to związek z tytułową Czarną Madonną? Okazuje się, że prawda jest trudna do zrozumienia.

Walka dobra ze złem? Opętanie? Obsesja?

W miarę rozwoju akcji czytelnik zaczyna mieć coraz więcej wątpliwości. Kim naprawdę jest główny bohater? Czy mamy do czynienia z jakąś religijną obsesją, a wszystkie wydarzenia nie są realne? A może chodzi o opętanie? Czy pomogą egzorcyzmy, a jeśli tak, to kogo trzeba tym egzorcyzmom poddać? Atmosfera powieści się zagęszcza, pęcznieją zagadki i niewiadome, a odpowiedzi nadal brak. Trzeba przyznać, że autor rozgrywa tę historię po mistrzowsku. W sposób znany z kryminałów buduje napięcie, stopniuje elektryzujące chwilami wydarzenia, ale wciąż nic nie wyjaśnia. Jednak warto uprzedzić, że nie wszyscy czytelnicy będą usatysfakcjonowani na końcu. Szczególnie dotyczy to tych, którzy będą oczekiwać jednoznacznych i racjonalnych rozwiązań.

Print Friendly, PDF & Email