Autorski przewodnik kulturalny

Święty psychol

Święty psychol Obálka knihy Święty psychol
Johan Theorin
kryminał, thriller
Czarne
2013
książka, epub, mobi
440

Na zachodnim wybrzeżu Szwecji mieści się dziwne przedszkole, w którym zaczyna pracę bohater powieści. W przedszkolu o nazwie Polana, dzieją się dziwne nieco rzeczy i nie jest to zwykłe przedszkole. Tuż obok przedszkola znajduje się klinika psychiatryczna o zaostrzonym rygorze i jednocześnie więzienie dla przestępców uznanych za chorych psychicznie, zwana przez miejscowych Świętym Psycholem. Bohater też ma ma swoje sekrety. Nikomu nie wyjawił prawdziwej przyczyny, dla której starał się o posadę w tym właśnie przedszkolu.

Święty Psychol to szczególne miejsce a bohater tej powieści jest postacią niezwykłą i czytelnik ma te świadomość od pierwszych stron książki. Jest to jeden z elementów budowania napięcia. Oto kolejna perełka szwedzkiej literatury kryminalnej. Stieg Larsson ma godnego siebie następcę. Akcja powieści rozwija się powoli, ale to nie znaczy, że czytelnik będzie się nudził. Od samego początku narasta atmosfera tajemniczości. Jan Hauger zaczyna pracę w pewnym szczególnym przedszkolu. Mieści się ono tuż obok szczególnego miejsca zwanego przez miejscowych „świętym psycholem”. To szpital psychiatryczny i jednocześnie więzienie dla szczególnie groźnych przestępców. Przedszkole mieści się tuż obok i są w nim dzieci, które mają rodziców tuż za murem, dlatego by dzieci mogły odbywać wizyty u rodziców.

Święty Psychol i Polana

Sam pomysł wizyt dzieci u zwichrowanych psychicznie przestępców wydaje się nieco makabryczny. A do tego nie wiemy, dlaczego Jan podjął tę pracę. Sam bohater też budzi nasze wątpliwości. Kim jest naprawdę i jakie ma zamiary? Dzieci w przedszkolu Polana też są niezwykłe. W nieśpiesznym tempie poznajemy kolejne tajemnice, które powodują dreszcze lęku. Mistrzowsko poprowadzona narracja, która stopniowo odrzuca kolejne zasłony i prowadzi nas do zaskakującego rozwiązania. Na pewno warto polecić tę książkę wszystkim miłośnikom mrocznych thrillerów, które ocierają się o horror.

W Polsce literatura skandynawska poza klasyką nie byłą zbyt popularna. Trochę się to zmieniło za sprawą doskonałej trylogii Stiega Larssona, ale teraz warto zauważyć, że Szwecja to coś więcej niż Volvo i Scania. Szwedzcy pisarze potrafią w ciekawy sposób pisać o sprawach zawiłych i trudnych, nie boją się bolesnych tematów. Potrafią też pisać wciągające i pełne napięcia książki.

Print Friendly, PDF & Email