Kto czyta, nie błądzi.

Niegodziwcy

Niegodziwcy Obálka knihy Niegodziwcy
Konrad Simonsen
Liselotte Hammer,  Søren Hammer
kryminał
Czarne
2011
książka, mobi, epub
496

Dwoje dzieci, wchodząc do sali gimnastycznej swojej szkoły, odkrywa makabryczny widok. Są to zwłoki pięciu powieszonych osób. To morderstwo przywodzi na myśl egzekucję. Wkrótce okazuje się, że taką miało pełnić funkcję. Konrad Simonensen ma do rozwiązania jedną z najtrudniejszych spraw w swojej policyjnej karierze.

Konrad Simonsen, przez kolegów z policji zwany Simonem, prowadzi skomplikowane śledztwo w sprawie, która bulwersuje całą opinię publiczną w Danii. Dwoje dzieci znalazło w sali gimnastycznej swojej szkoły zwłoki powieszonych pięciu osób. Zbrodnia została upozowana na zbiorową egzekucję. Wkrótce pojawiają się w mediach oraz w internecie informacje, które mają wyjaśnić zbrodnię. Dochodzi do wręcz histerycznej reakcji społecznej. Większość obywateli nie chce, by policja znalazła sprawców. Oto w skrócie początek powieści „Niegodziwcy”

Ta powieść to nie tylko kryminał, choć śledztwo policji jest ważna częścią akcji. Jednak jest to też doskonały opis sytuacji, gdy żądne sensacji media oraz akcje w internecie doprowadzają spokojne zazwyczaj społeczeństwo duńskie do stanu histerii. Pojawiają się informacje, że zabici byli pedofilami. Dochodzi do spontanicznych samosądów. Ludzie szukają pedofilów lub choćby kogoś, kogo podejrzewają. Dokonują samosądów. Sytuacja staje się coraz trudniejsza do opanowania. Politycy też chcą zdyskontować publiczne podniecenie.

„Niegodziwcy” to dramatyczna opowieść, opowiadająca o garstce policjantów próbujących rozwiązać skomplikowaną sprawę wielokrotnego zabójstwa. A sprawa wcale nie jest tak oczywista, jak sądzą zmanipulowane przez media masy społeczne. Konrad Simonsen ze swoją ekipą z kopenhaskiej policji musi rozwiązać sprawę, zanim dojdzie do gorszych ekscesów.Pojedynek policjantów z mordercami nie jest sprawą trywialną. Śledczy kilkakrotnie przegrywają, bowiem zbrodnia została zaplanowana perfekcyjnie.

Liselotte i Søren Hammer są rodzeństwem i zaczęli pisać powieści kryminalne kilkanaście lat temu. Dziś to już jest obszerny cykl, z wciąż tą samą grupą postaci. Konrad Simonsen stojący na czele wydziału zabójstw i jego współpracownicy. Warto sięgnąć po te powieści.

Print Friendly, PDF & Email