Kto czyta, nie błądzi.

Lilie

Lilie Obálka knihy Lilie
Cienie przeszłości
Mieczysław Gorzka
kryminał
Skarpa Warszawska
2022
książka, mobi, epub
483

Powieść rozpoczyna się od awantury rodzinnej. Właściciel kliniki i lekarz Jakub Bernatowicz, po rodzinnej awanturze wybiega ze swego domu na wsi w stanie silnego wzburzenia i znika. Szybko się jednak okazuje, że opowiedziana przez żonę, historia to tylko część prawdy. I to nieduża.

„Lilie” to dwa równoległe śledztwa, dwie sprawy, która łączą się coraz mocniej. W niewielkiej wsi mieszka znany ginekolog, współwłaściciel prywatnej kliniki Jakub Bernatowicz. Gdy żona odkrywa, że ją zdradza, dochodzi o awantury. Bernatowicz wybiega z domu w stanie wielkiego wzburzenia i ginie gdzieś w leśnych bagnach nieopodal. Pierwszymi poszukiwaniami kieruje komisarz Wiktorski, stary policjant z komendy powiatowej. Niestety są bezowocne.

Równocześnie, znany z poprzednich książek cyklu, policjant Marcin Zakrzewski prowadzi śledztwo, z którego wynika, ze na Dolnym Śląsku znów grasuje seryjny zabójca. Obie sprawy zaczynają się łączyć. Początkowo wydaje się, że chodzi wyłącznie o miejsce akcji, zaś reszta jest przypadkowym zbiegiem okoliczności. Jednak zgodnie z regułą Czechowa, w dobrym dramacie nie ma przypadkowych zdarzeń. Więc i w powieści Mieczysława Gorzki wszystko zaczyna się łączyć.

Nie bez przyczyny też mottem powieści staje się fragment romantycznej ballady „Lilie” Adama Mickiewicza. Ale cała intryga nie jest taka prosta, jak by się mogło wydawać po przeczytaniu kilkunastu stron książki. Autor podejmuje z czytelnikiem pewną grę, w której rzecz jasna ma oczywistą i niekwestionowaną przewagę. Co jakiś czas podrzuca pewne tropy, które podejmuje uradowany czytelnik, aby móc krzyknąć z radością: Mam, już wiem, co wymyśliłeś! A po chwili jednak okazuje się, że autor schował kolejną niespodziankę. I tak do samego końca.

Mieczysław Gorzka „umie w kryminały”. Potrafi tak skonstruować kryminalną intrygę, by móc trzymać czytelnika w napięciu do samego końca. Oczywistym atutem powieści jest też bohater. Marcin Zakrzewski jako detektyw jest bardzo istotnym ogniwem łączącym poszczególne części cyklu. Zaś jako człowiek ze skomplikowaną i niełatwą przeszłością budzi sympatię czytelnika.

Print Friendly, PDF & Email