Kto czyta, nie błądzi.

Europa jesienią

Europa jesienią Obálka knihy Europa jesienią
Pęknięta Europa
Dave Hutchinson
fantastyka, political fiction
Rebis
2018
książka, epub, mobi
408

Zjednoczona Europa należy już do przeszłości. W następstwie kryzysów gospodarczych i niszczycielskiej pandemii rozsypała się jak puzzle i wciąż się dzieli. Powstają coraz mniejsze państwa i quasi-państewka. Niepodległość ogłaszają nawet linie kolejowe, rezerwaty przyrody i statki wycieczkowe. W tym raju szpiegów i przemytników swego miejsca na ziemi szuka Rudi, kucharz z krakowskiej restauracji. Zwerbowany przez tajemniczą organizację odbywa szkolenie wywiadowcze i wkrótce zostaje jej tajnym kurierem. [z noty wydawniczej]

Książka „Europa jesienią” pojawiła mi się w reklamach, jako promocja za złotówkę. Książka znana, nominowana do jednej z prestiżowych nagród. Zdobyła inną, zaś autor choć ma dorobek nieduży, nie jest debiutantem. Grzechem byłoby nie kupić. Fantastykę lubię, motywy alternatywnej historii również są interesujące, więc zabrałem się do lektury z wielkimi oczekiwaniami.

Bohaterem powieści jest Rudi, który pracuje jako szef kuchni w krakowskiej restauracji. Ma estoński paszport, bo z tego kraju pochodzi. W powieściowej rzeczywistości to ważne, bowiem Europa podzielona jest na wiele małych państw, a strefa Schengen jest już tylko wspomnieniem. Nowe państwa powstały w obrębie Niemiec, Polski, Wielkiej Brytanii. Czasem są to zupełnie operetkowe państewka proklamowane na przykład na statku wycieczkowym. Rudi zaczyna podróżować jako kurier po całej Europie w imieniu tajemniczej i dziwnej organizacji.

Poszczególne przygody bohatera mieszczą się w kolejnych rozdziałach, co sprawia wrażenie osobnych opowiadań. Niestety narracja jest niemrawa i te przygody są po prostu nudne. Trudno się domyślić, jaka ma być idea przewodnia książki.Oczywiście dowiadujemy się pod koniec książki. Ale powinniśmy czekać na ten moment z niecierpliwością, a nie ziewając z nudów.

Szczęściem w nieszczęściu jest promocyjna cena tego działka. Choć nie można zarzucić powieści jakichś bardzo poważnych błędów konstrukcyjnych, a fabuła „spina się”, to nie przekonuje ani sama akcja, ani bohater, do ktorego trudno jest mieć jakiś emocjonalny stosunek, bo jest płaski jak wycinanka z papieru.

Print Friendly, PDF & Email