Kto czyta, nie błądzi.

Szczury Wrocławia · Kraty

Szczury Wrocławia. Kraty Obálka knihy Szczury Wrocławia. Kraty
Szczury Wrocławia
Robert J. Szmidt
fantastyka, apokalipsa zombie
Insignis
2019
książka, epub, mobi
616

Drugi tom z apokalipsą zombie we Wrocławiu. Jest sierpień 1963 roku. Ogromna część miasta jest martwa. Jedną z grup wojskowych dowodzi major Biedrzycki. Jednak większa część zdarzeń koncentruje się wokół więzienia, w którym schronili się funkcjonariusze służby więziennej i ich rodziny, a także mieszkańcy pobliskich domów. Największym niebezpieczeństwem nielicznych ocalałych z apokalipsy jest jednak grupa najgroźniejszych przestępców, którzy w chaosie odzyskali wolność. Okazuje się, że może być coś gorszego niż zombie.

Część pierwsza Szczurów Wrocławia chwilami sprawiała wrażenie reportażu z apokalipsy. Czytelnik poznawał tak wiele postaci, które natychmiast prawie ginęły, że trudno było którąś z postaci obdarzyć sympatią. Jednak w miarę postępu fabuły okazywało się, że jednym z ważnych ośrodków akcji jest zgrupowanie wojska na terenie ZOO. Wojsko dowodzone jest przez majora Biedrzyckiego. Drugim ośrodkiem jest więzienie, w którym dowodzi kapitan Okrutny. I to jest główne miejsce akcji tomu drugiego – Szczury Wrocławia · Kraty.

Więzienie staje się azylem dla personelu wraz z rodzinami i mieszkańców okolicznych domów. Niestety w chaosie ewakuacji uwolniło się kilkunastu najgroźniejszych przestępców skazanych na śmierć. Już wkrótce niektórzy mieszkańcy Wrocławia przekonają się, że „nieumarli” są mniej niebezpieczni od bandy psychopatów, którzy uwolnili się z więzienia

Autor pokazuje nam niełatwą sytuację miasta, w którym tylko pozostali ludzie stanowią mniejszość, a każdy umierający po chwili staje się zombie. Doktor Arendzikowski jest epidemiologiem, który walczył z czarną ospą. Teraz próbuje zbadać naturę nowej epidemii. Wnioski są pesymistyczne, ponieważ do zakażeń dochodzi nie tylko przez ugryzienie, ale także przez jakikolwiek kontakt. Część ludzi zaraziła się wdychając dym z palonych ciał zombie. Na dodatek ostatnie informacje, zanim zamilkły wszelkie radiostacje, są przerażające. Apokalipsa zombie wybuchła na całym świecie, więc nie będzie żadnej odsieczy.

Część druga powieści zasługuje na najwyższą ocenę. Martwi mnie tylko jedno. Powieść – zgodnie z obecnymi trendami – kończy się jak odcinek telewizyjnego serialu, więc na pewno będzie kolejna część. Dobrze, jeśli jedna. Cykle mają to do siebie, że po trzecim tomie ich jakość słabnie.

Print Friendly, PDF & Email