Autorski przewodnik kulturalny

Paranoja

Paranoja Obálka knihy Paranoja
Katarzyna Berenika Miszczuk
kryminał, thriller psychologiczny
W.A.B.
2018
książka, epub, mobi
416

Pomimo leniwej, wakacyjnej atmosfery, lato w Warszawie obfituje w serię dość zagadkowych zgonów. Patolog sądowy Marek Zadrożny zauważa pewne prawidłowości, nie potrafi początkowo przekonać swego kolegi policjanta, a u pani prokurator wzbudza wręcz złość. Jednak jest przekonany, że te zgony mają jakiś wspólny mianownik. I że żaden z nich nie jest samobójstwem. Jest to kontynuacja "lekarskiego" cyklu kryminalnego zaczynającego się powieścią "Obsesja". Joanna Skrzypek, bohaterka tamtej powieści, nie jest tu postacią pierwszoplanową, ale ważną.

Czytelnicy, którzy mieli szczęście zapoznać się z powieścią Obsesja, na pewno ucieszą się z kolejnego thrillera Katarzyny Bereniki Miszczuk. „Paranoja” jest bowiem kontynuacją wcześniejszej książki. Ta autorka młodego pokolenia wcześniej zasłynęła brawurową serią „Kwiat paproci”, traktującą o przygodach młodej wiedźmy w alternatywnym świecie pogańskiej Polski. Jednak „Obsesja” udowodniła, że w świecie kryminalnych zagadek również czuje się doskonale.

Obydwie powieści umiejscowione są w okolicznościach związanych z medycyną i szpitalami, co nie dziwi, jeśli wiemy o medycznym wykształceniu autorki. Bohaterka poprzedniej powieści pojawia się też w „Paranoi”, choć tym razem główną postacią jest patolog sądowy Marek Zadrożny oraz jego udział w intrygującej sprawie. Znów mamy do czynienia z maniakalnym mordercą. Liczba ofiar się zwiększa, a czytelnik ma wrażenie, że pętla zaciska się wokół naszych bohaterów.

Autorka prowadzi fabułę w umiejętny i wciągający sposób, więc do samego prawie końca nie wiadomo, co się stanie na następnej stronie książki. Nie wyjawiając żadnych tajemnic, można stwierdzić, że prawdopodobne jest za jakiś czas wydanie kolejnego tomu w tym lekarskim cyklu kryminalnym. Skąd to przypuszczenie? Otóż, choć morderca został zidentyfikowany, to nie został złapany. Z powieści na powieść autorka doskonali swój warsztat, więc można liczyć na dalsze interesujące książki.

Print Friendly, PDF & Email