Autorski przewodnik kulturalny

Ocalałe

Ocalałe Obálka knihy Ocalałe
Riley Sager
kryminał, thriller
Owarte
2018
książka, epub, mobi
432

Bohaterka powieści na pierwszy rzut oka wydaje się zwyczajną, zadowoloną z życia młodą kobietą. Ma przytulne mieszkanie, jej chłopak jest adwokatem, który pnie się po szczeblach kariery, a ona sama prowadzi coraz bardziej popularny blog kulinarny. Jednak w przeszłości była niedoszłą ofiarą seryjnego mordercy. Część jej przeżyć skrywa mrok niepamięci. Prócz niej są tylko dwie kobiety, którym udało się przeżyć podobny horror. To właśnie "ocalałe".

Bohaterka powieści na pierwszy rzut oka wydaje się zwyczajną, zadowoloną z życia młodą kobietą. Ma przytulne mieszkanie, jej chłopak jest adwokatem, który pnie się po szczeblach kariery, a ona sama prowadzi coraz bardziej popularny blog kulinarny. Jednak należy do bardzo nielicznej grupy kobiet. W przeszłości przeżyła horror. Jest niedoszłą ofiarą seryjnego zabójcy. Oprócz niej są jeszcze dwie takie kobiety. To właśnie ocalałe. Jedna z nich usunęła się w cień i od lat nikt nie wie nic o jej losie. Druga, a w zasadzie pierwsza z nich, wzorowana jest na prawdziwej historii opisanej w książce i serialu „Mindhunter”.

Narracja prowadzona jest na przemian w czasie obecnym i z nieco innej perspektywy w czasie zbrodni. Bohaterka powieści – Quincy – dowiaduje się, że pierwsza z ocalałych, Lisa Milner popełniła samobójstwo. Próbuje zrozumieć, co się stało i co przeżywała Lisa. Pomaga jej w tym policjant, który ocalił jej wówczas życie. A ponadto nagle pojawia się Samantha, trzecia z kobiet, która również ma za sobą podobne przeżycia.

Sztuka przetrwania

Sam ma wytatuowane na przedramieniu słowo „przetrwałam”. Jest wyjątkową i jednocześnie tajemniczą osobą. Powoli obie młode kobiety dochodzą do prawdy, w tym celu Quincy musi sobie przypomnieć to, co wyparła z pamięci. A na dodatek liczba tajemnic wciąż rośnie. Kto wokół Quincy jest kim? Jakie ma intencje? Kim jest sama Quincy? Czytelnik z każdą kolejną stroną poznaje kolejne tajemnice, ale nie przybliża się do rozwiązania zagadki. Powieść wciąż trzyma w napięciu.

Powieść na pewno zaspokoi oczekiwania miłośników thrillerów, szczególnie tych, którzy lubią atmosferę horroru. Nie wszystkie rozwiązania, które poznajemy na końcu, są dostatecznie umotywowane, więc może pojawić się nutka rozczarowania. Ale niewielka.

Print Friendly, PDF & Email