Kto czyta, nie błądzi.

Uczynkiem i zaniedbaniem

Uczynkiem i zaniedbaniem Obálka knihy Uczynkiem i zaniedbaniem
Mariusz Kanios
kryminał
Wydawnictwo Piąte Marzenie
2021
książka, mobi, epub
272
Karty zła, Dobry człowiek

Zuzanna Nowacka, policjantka z Warszawy, jest bohaterką cyklu rozpoczynającego się od tej historii. Z domu dziecka znika chłopiec, w tym samym czasie tajemniczy mężczyzna wplątuje młodego księdza w kryminalną intrygę. Okazuje się wkrótce, że tajemniczy morderca na własną rękę wymierza sprawiedliwość.

Jeśli ktoś będzie miał religijne skojarzenia związane z tytułem „Uczynkiem i zaniedbaniem”, to będzie to słuszne skojarzenie. Tajemniczy zbójca wymierza bowiem sprawiedliwość tym, którzy zgrzeszyli niegdyś uczynkiem lub choćby tylko zaniedbaniem. Jednak policja nie od razu będzie w stanie powiązać wszystkie wątki historii, która dzieje się na jej oczach. A czasu nie ma zbyt wiele, bowiem zbrodniarz nie ma zamiaru się zatrzymać.

Także policjanci grzeszą uczynkiem i zaniedbaniem. Postanawiają aresztować młodego księdza. Tajemniczy mężczyzna podsunął im spreparowane dowody obciążające duchownego. Aby ksiądz nie mógł się bronić, przestępca opowiada mu o wszystkim podczas spowiedzi. Śledczy idą tym fałszywym tropem, wbrew protestom młodej policjantki Zuzanny Nowackiej, którą przysłano z Warszawy do pomocy lokalnej policji.

Pierwotna teoria policjantów zaczyna się rozpadać. Siedzący w areszcie ksiądz nie może być powiązany z kolejnymi przestępstwami. Historia ta zawiera istotną przestrogę. Można skorygować śledztwo i w końcu zidentyfikować przestępcę, ale niektóre krzywdy wyrządzone błędnymi teoriami są już nie do naprawienia. Błędy policji mogą mieć czasem wysoką cenę.

Tymczasem negatywny bohater kryminału rozwija swą krucjatę. A policja jest wciąż o krok za nim. Czy w końcu policyjne śledztwo rozwiąże tę intrygę? Opowieść o młodej policjantce jest pasjonująca i wciąga czytelnika. Kryminalna intryga nie jest wcale oczywista, a rozwijając wątek kryminalny, autor konfrontuje czytelnika z niełatwymi problemami współczesnej rzeczywistości.

Print Friendly, PDF & Email