Kto czyta, nie błądzi.

Wiatrołomy

Wiatrołomy Obálka knihy Wiatrołomy
Komisarz Maria Herman
Robert Małecki
kryminał
Wydawnictwo Literackie
2022
książka, mobi, epub
512

Bohaterowie tej powieści to policjanci: Maria Herman i Olgierd Borewicz. Oboje pracują w wydziale nazywanym "archiwum X" w bydgoskiej policji. Otrzymują zadanie wyjaśnienia starej sprawy porwania dziecka w Grudziądzu przed wielu laty. Niegdyś śledztwo utknęło w martwym punkcie.

„Wiatrołomy” to powieść, której akcja rozgrywa się kilka lat temu. Tytuł powieści nawiązuje do zniszczeń, jakich dokonał huragan na terenie województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Tytuł można traktować symbolicznie, bowiem życie obojga bohaterów również wygląda, jakby przeszedł przez nie huragan. Borewicz ma ogromne problemy małżeńskie, a Herman leczy się z uzależnienia od hazardu.Trzydzieści lat wcześniej w Grudziądzu porwano dziecko. Śledztwo wówczas utknęło w martwym punkcie. Obecnie policjanci mają ponownie spróbować rozwikłać sprawę. Matka porwanego chłopca jest przekonana, że dziecko od dawna nie żyje, ale ojciec wciąż prowadził własne śledztwo. Historia zahacza o osoby z ówczesnego półświatka. Zostają odnalezione zwłoki ojca i to w pobliżu miejsca zamieszkania dawnego przestępcy, który wydaje się widzieć więcej, niż mówi.

W powieści „Wiatrołomy” znajdziemy też wątki poboczne, które pośrednio wiązać się będą ze sprawą z tzw. archiwum X. Okazuje się, że są nadal ludzie, którym nie w smak jest policyjne śledztwo. Na dodatek prywatne kłopoty policjantów stawiają pod znakiem zapytania ich rzetelność. Przyznam szczerze, że ta dwójka nie budzi mojej sympatii, dlatego z niechęcią myślę o tym, iż autor ma zamiar z tej pary policyjnej uczynić bohaterów dłuższego cyklu. Nie zdradzając fabuły, mogę tylko napisać, że policjanci uwikłali się w niebezpieczną i dwuznaczną historię.

Powieść ma jednak również zalety. Jak zwykle u Małeckiego mamy do czynienia z ciekawie zbudowaną historią. Narracja potrafi czytelnika trzymać w napięciu, zaś kryminalna zagadka jest ciekawa i realistyczna. To jak zwykle jest mocny aspekt opowieści tego autora.

Print Friendly, PDF & Email