Autorski przewodnik kulturalny

Pokuta

Pokuta Obálka knihy Pokuta
Anna Kańtoch
kryminał, dreszczowiec
Czarne
2019
książka, epub, mobi
352

Akcja kryminału rozpoczyna się w 1986 roku, u schyłku epoki realnego socjalizmu. Na plaży w małej nadmorskiej miejscowości zostają znalezione zwłoki młodej kobiety. Miała zaledwie 19 lat, była lubiana i nie miała wrogów. Po szybkim śledztwie milicja znajduje mordercę. Jednak szybko pojawiają się komplikacje. Zgłasza się człowiek, który twierdzi, że to on zabił dziewczynę, a wcześniej w siedmioletnich odstępach wiele innych.

Nie przypuszczałem, że wiodącym gatunkiem w twórczości Anny Kańtoch stanie się kryminał. I to taki, w którym akcja rozgrywa się wiele lat temu w ustroju słusznie minionym. „Pokuta” to ciekawa książka. Frapuje tytuł, ale także czas i miejsce akcji. To trudne czasy. Nie było DNA, komputerowego badania odcisków palców, a śledczy był zdany na swą inteligencję oraz intuicję. To komplikuje sytuację, gdy nie ma zbyt wielu bezpośrednich dowodów.

Głównym bohaterem, rozgrywających się w jesienno-zimowej scenerii małego nadmorskiego miasteczka, wydarzeń jest niespecjalnie ambitny starszy sierżant Igielski. To on właśnie musi przyjąć zeznania nieznajomego starszego mężczyzny bez dokumentów, który nagle przybywa na komendę i oświadcza, że jest mordercą. Całkiem niedawno zabił młodą kobietę. Siedem lat wcześniej w 1979 roku również zabił. A jeszcze wcześniejsze morderstwo popełnił w roku 1972. I tak opowiada milicjantowi o swych zbrodniach, sięgając coraz dalej w przeszłość. Czy Jan Kowalski faktycznie jest mordercą seryjnym?

Milicjant Igielski zdaje sobie sprawę, że to może oznaczać całkowitą rewolucję w zamkniętym już śledztwie. Nie jest szczególnie ambitny, lecz nie jest głupi. Ponieważ komendant liczy na nagrodę, to będzie wściekły. Jednak wbrew sobie samemu zaczyna drążyć w przeszłości. Pomaga mu w tym Edward Nowacki, który jest psychiatrą, a prócz tego jeszcze inne osoby będą miały swój udział w rozwiązaniu tajemniczej zagadki. Nieco wyobcowana koleżanka zamordowanej, która przypadkiem została wzięta za jej bliską przyjaciółkę oraz starsza Szwedka polskiego pochodzenia. Sytuacja się komplikuje, gdy niedaleko brzegu milicja znajduje niekompletne szczątki zamordowanej kobiety.

Nie należy się spodziewać oszałamiającego tempa. Akcja rozwija się nieśpiesznie tak, jak okres pluchy i deszczu ze śniegiem w nadmorskiej dziurze poza sezonem turystycznym. Jednak dbałość o realia, ciekawie skonstruowane postacie, prawdopodobieństwo psychologiczne i doskonale prowadzone dialogi są mocnymi stronami książki. „Pokuta” nieodmiennie kojarzy się z dwiema książkami o równie zagadkowych tytułach – „Wiara” i „Łaska” – których akcja także rozgrywa się w czasach PRL.

Print Friendly, PDF & Email