Autorski przewodnik kulturalny

LonNiedyn

LonNiedyn Obálka knihy LonNiedyn
China Miéville,
fantastyka, literatura dla dzieci
Mag
2009
książka, epub, mobi
538

Dwie nastolatki - Zanna i Deeba - odnajdują tajemne przejście, prowadzące z Londynu wprost do dziwacznego i czarodziejskiego miasta, które nazywa się LonNiedyn. Zanna zostaje wzięta za Szuassi, czyli legendarną postać, która ma uratować czarodziejskie miasto ze szponów Smoga. Jednak sytuacja nie jest tak oczywista, jak mogłoby wynikać z przepowiedni. Dziewczęta wpadają w kłopoty, a potem wszystko idzie zupełnie innymi ścieżkami.

Zanna i Deeba to londyńskie nastolatki. Takie całkiem zwyczajne dziewczyny, które mają swoje życie w wielkomiejskiej atmosferze Londynu. Pewnego dnia odnajdują tajemne przejście do miasta, które nazywa się LonNiedyn (w oryginale Un Lun Dun). Okazuje się, że jest to jakby Londyn w krzywym zwierciadle. Mieszkają tam też ludzie, ale wiele rzeczy jest całkiem innych. Z Londynu trafiają tam rozmaite niepotrzebne rzeczy, które w zwierciadlanym czarodziejskim mieście mogą się jeszcze przydać. Powstają więc (między innymi) przydasiowe domy ze starych sprzętów domowych. Pralek, lodówek, telewizorów… Do LonNiedynu trafiają też stare parasole, które Złammasol przerabia na rapasole i jest przywódcą ich plemienia.

W LonNiedynie jest też dzielnica zjaw, są żyrafy drapieżne oraz Smog. To właśnie Smog stanowi wielkie zagrożenie dla czarodziejskiego miasta. Zanna zostaje wzięta za Szuassi, mityczną postać, która ma uratować LonNiedyn. Mówiąca Księga, ktora opisuje przyszłe wydarzenia jest tego pewna. Jednak nagle wszystko zaczyna iść nie tak. Zanna zaatakowana przez Smog traci przytomność i dziewczęta zostają odesłane do swojego świata. Jednak to dopiero początek wydarzeń, bowiem Deeba postanawia wrócić i uratować miasto.

Koncepcja antymiasta jest tutaj podana w formie literatury łatwej do przyjęcia przez młodych czytelników. Antybohaterem
jest oczywiście Smog. Wygnano go z Londynu dawno temu i zagnieździł się w zwierciadlanym antymieście. Okazuje się, że uratowanie miasta nie jest łatwe. A przeszkadzają w tym współpracownicy Smoga, ktorzy są ważnymi postaciami w Londynie. Przed Deebą stoi bardzo trudne zadanie, ponieważ musi się zmierzyć nie tylko ze Smogiem. Nie wszyscy mieszkańcy wierzą, że dziewczynka wie, co robi.

Doskonała lektura na wakacje dla młodszych i starszych nastolatek oraz nastolatków. Z proekologicznym przesłaniem, ale bez niepotrzebnego zadęcia. Ciekawa narracja i dowcipne dialogi oraz fantastyczna kreacja świata przedstawionego to mocne atuty książki. Niestety ksiazka wydana została dość blisko dziesięć lat temu i dziś trzeba jej szukać raczej w bibliotekach. Nie zaszkodzi też popytać w rozmaitych antykwariatach.

Print Friendly, PDF & Email