Autorski przewodnik kulturalny

Do zobaczenia w Paryżu

Do zobaczenia w Paryżu Obálka knihy Do zobaczenia w Paryżu
Miechelle Gable
historia, romans
Grupa Wydawnicza Foksal
2017
książka, epub, mobi
400

Bezrobotna absolwentka studiów humanistycznych, Amerykanka Anna udaje się z zamożną matką do Anglii. Przypadkiem zaczyna też czytać książkę o ciekawej postaci angielskiej księżnej. Okazuje się, że znajomość literatury może się do czegoś przydać. Anna zaczyna prowadzić historyczno-literackie badania lub może raczej własne śledztwo. Jego wyniki są zaskakujące dla niej samej, a także dla jej matki, która skrywa pewne tajemnice z czasów własnej młodości.

Wakacje się jeszcze nie skończyły. Niektórzy z czytelników zapewne mają jeszcze przed sobą urlop i zastanawiają się, jakie elektroniczne książki powinni wgrać na swoje czytniki przed wyjazdem. Nawet najciekawsze wakacje nie składają się z samych szalonych imprez i ekscytujących wycieczek. A od książek odzwyczajać się nie należy. Podczas wakacji powinniśmy jednak wybierać lektury nieco lżejsze, lecz interesujące. Dlatego proponuję powieść „Do zobaczenia w Paryżu”.

Na pierwszy rzut oka jest to klasyczny romans. Absolwentka humanistycznych studiów poznaje żołnierza. Postanawiają się pobrać, jednak on musi jechać na wojnę. Akcja bowiem zaczyna się po słynnym ataku 11 września 2001. Amerykanie wyruszają na wojnę przeciw terrorystom. A narzeczony Anny należy do marines. Jej matka jest przeciwna temu małżeństwu, choć młodzi zamierzają wziąć ślub dopiero po powrocie narzeczonego z wojny. Chcąc nawiązać lepszy kontakt z córką, zabiera ją do Anglii, gdzie musi załatwić jakieś bliżej nieokreślone interesy.

Anna trochę przypadkiem zabiera ze sobą starą książkę i zaczyna ją czytać. Ponieważ książka dziwnym zbiegiem okoliczności dotyczy miasteczka, w którym goszczą i ludzi tam żyjących, Anna wciąga się w specyficzne literackie i historyczne śledztwo. W książce jedna z ubocznych postaci jest młoda Amerykanka. Przyjechała do Anglii opiekować się starą arystokratką, bowiem jej życie się załamało. Właśnie na wojnie w Wietnamie zginął jej narzeczony.

Akcja powieści jest interesująca, ciekawie też wypadają postaci tej powieści, a na dodatek autorka zdradza nam, że spora część tej opowieści ma swoje źródło w historycznie udokumentowanych wydarzeniach i postaciach. „Do zobaczenia w Paryżu” jest dobrą pozycją na lato.

Print Friendly, PDF & Email