Autorski przewodnik kulturalny

Nieśmiertelnicy

Nieśmiertelnicy Obálka knihy Nieśmiertelnicy
Marek Migalski
political fiction, fantastyka
Sonia Draga
2021
książka, epub, mobi
280

Akcja powieści rozpoczyna się w niedalekiej przyszłości i trwa przez kolejnych kilkadziesiąt lat. Pewnego dnia okazuje się, że ludzie przestali się starzeć. Przestali też umierać. Nie stali się nieśmiertelni, bo nadal mogli zginąć w wypadku lub na wojnie, ale dotychczasowe plagi ludzkości przestały być istotne. Jak to wpłynie na świat?

„Nieśmiertelnicy” to kolejna powieść byłego europosła Marka Migalskiego. Tym razem prezentuje nam polityczną fikcję w zmieniającym się fantastycznym świecie. Pewnego dnia ludzie przestają się starzeć. Ale też przestają się rodzić. Kobiety w ciąży pozostają w niej bezterminowo. Dzieci pozostają dziećmi i nie dorastają fizycznie. To powoduje nowe problemy, których świat dotychczas nie miał. Fabuła obejmuje okres kilkudziesięciu lat, podczas których świat zmienia się nie do poznania, a bohaterowie są wciąż w tym samym biologicznym wieku, co na początku akcji.

Zasadnicza słabość powieści wynika z poglądów autora. Bohater tej powieści jest liberałem. A to według autora oznacza kompletną zgniliznę i winę za wszystko, co się potem stało. Jako polityk kłamał, oszukiwał, a sojusze gotów był zawierać z samym diabłem.

Niestety, raz na cztery lata był od nich uzależniony. Przez te kilka tygodni kampanii wyborczej musiał suwerenowi robić fellatio, lizać go po jajkach, a na koniec zapewniać, że nic lepszego nie mogło go spotkać i że już cieszy się na kolejny raz za cztery lata.

Niestety ten, uproszczony poza granice przyzwoitości, świat nie pasuje za bardzo do dalszej fabuły, która staje się interesująca. Czy ludzie są gotowi na taką nieśmiertelność, co się dzieje w zakresie polityki, organizacji społeczeństwa i państw? Co potrafią zaoferować rządy obywatelom? Łatwo się domyślić, że napięcia społeczne będą rosnąć. Zaś obywatele, którzy by chcieli zrezygnować z wiecznego życia, nie będą mieć łatwo w katolickiej Polsce.

Kocham was, lecz wystarczy.

Kocham was, lecz wystarczy. Już nic więcej nie potrafię dać z siebie. Jesteście całym moim światem i doznałem od was wszelkich wspaniałości. I bardzo za to dziękuję. Ja także chyba nie byłem najgorszym ojcem i dziadkiem, prawda?

Takie słowa usłyszy bohater od swojego ojca. A ten będzie musiał swe odejście upozorować na wypadek, bowiem eutanazja nie jest dozwolona. Jednak najlepsza część akcji rozgrywa się znacznie później. I trzeba powiedzieć, że Migalski pisze bardzo przewidywalnie o znanym sobie świecie. „Nieśmiertelnicy” staja się książką interesującą, gdy zaczyna opowiadać o przyszłości.

Print Friendly, PDF & Email