Autorski przewodnik kulturalny

Śmierć pani Westaway

Śmierć pani Westaway Obálka knihy Śmierć pani Westaway
Ruth Ware
Czwarta strona
2021
książka, epub, mobi
480

Bohaterka powieści po śmierci matki przejmuje jej zajęcie, by jakoś się utrzymać. Zajmuje się stawianiem kart Tarota. Jest zadłużona, a osobnik, któremu jest winna pieniądze do łagodnych nie należy. List z kancelarii prawnej sugerujący, że bohaterka może otrzymać spadek, staje się w tej sytuacji wybawieniem. Być może...

„Śmierć pani Westaway” to jedna z najciekawszych premier 2021 roku. Autorka jak zwykle proponuje czytelnikowi wyrafinowaną rozrywkę. Początkowo wydaje się powieścią stricte obyczajową, umiejscowioną w angielskim klimacie i dusznej atmosferze wiejskiego dworku. Potem akcja zmienia się i to już jest intrygujący kryminał. Na koniec stajemy w obliczu thrillera, gdy młoda bohaterka książki musi się zmierzyć z okrutną rzeczywistością.

Hal Westaway jest młodą kobietą w rozpaczliwej sytuacji materialnej. Po tragicznej śmierci matki pod kołami samochodu, przejmuje jej pracę, a jest to praca nietypowa. Hal zajmuje się stawianiem kart Tarota na molo w kurorcie nadmorskim Brighton. Niestety jej materialna sytuacja jest kiepska. Ponieważ pożyczyła pewną sumę pieniędzy od dość szemranej postaci, jej dług rośnie błyskawicznie. Sytuację zmienia tajemniczy list.

List zawiadamia o pogrzebie pani Harriet Westaway. Bohaterka powieści też ma tak na imię, choć znajomi mówią do niej Hal. Czyżby zmarła była jakąś jej rodziną? A jeśli nawet nie, to może Hal uda się otrzymać jakąś małą sumę, by pozbyć się długu? Możliwości jest kilka i sama bohaterka nie wie, co czeka ją w przyszłości. Decyduje się pojechać na pogrzeb. Czy zostanie oszustką? Od tego momentu akcja powoli i nieustannie zaczyna przyśpieszać. Co przyniesie zakończenie powieści „Śmierć pani Westaway”?

Ruth Ware to autorka znana ze swoich thrillerów psychologicznych. Ta książka również zawiera cechy tego gatunku. Na uwagę zasługuje świetne przedstawienie postaci głównej. Jest bystrą dziewczyną i potrafi wyciągać wnioski ze swoich obserwacji. Narracja prowadzona jest interesująco i niekonwencjonalnie, dzięki wplecionym fragmentom opowiadającym o kartach tarota. Ta książka to nie tylko świetna rozrywka na wakacyjne wieczory. Fabuła zajmuje się też problemem tajemnic w rodzinach. Tajemnic, które wyrządzają wiele zła, chociaż miały członków rodziny przed złem chronić.

Print Friendly, PDF & Email