Autorski przewodnik kulturalny

Wkręceni

Wkręceni Obálka knihy Wkręceni
Steve Cavanagh
kryminał
Albatros
2019
książka, epub, mobi
416

Paul Cooper, bohater tego szczególnego kryminału jest pisarzem, ale poznajemy go, gdy zamierza popełnić morderstwo. Dlaczego? Historia, którą poznajemy jest coraz bardziej skomplikowana i czytelnik szybko zaczyna rozumieć, że z wyjątkiem pary policjantów, każda z postaci będzie miała do odegrania całkiem inną rolę, niż można byłoby się spodziewać.

Steve Cavanagh, który napisał powieść „Wkręceni”, jest dość znanym już autorem powieści kryminalnych. Urodził się, wychował i nadal wciąż mieszka w Irlandii Północnej, lecz akcja jego powieści przeważnie rozgrywa się w Stanach Zjednoczonych. Nic dziwnego, bo gdzież znaleźć inny kraj o tak wielkich przestrzeniach i z tak łatwym dostępem do broni. Cavanagh zresztą nie jest mistrzem opisów i realizmu, a w dobrym kryminale miejsce akcji ma drugorzędną rolę, o ile autor zadba o odpowiedni stopień prawdopodobieństwa.

Cavanagh za to jest mistrzem akcji i suspensu. Za każdym razem, gdy już wydaje się nam, że zaczynamy pojmować zawiłości akcji, następuje niespodziewany zwrot. Logice akcji nie sposób jednak coś zarzucić. Wydarzenia układają się w spójny ciąg wydarzeń doskonale umotywowanych i logicznych. Nawet jeśli któraś z postaci się zmienia, to też ma to swoje uzasadnienie. „Wkręceni” to po prostu doskonały warsztatowo i wciągający kryminał.

Bohater powieści Paul Cooper jest pisarzem, jednak żonie się do tego nie przyznaje. Mieszkają w małym miasteczku, dom kupili na kredyt, Paul wyznacza Marii limit wydatków tygodniowych 300 dolarów i mówi, że jest pracownikiem marketingu. Tym tłumaczy swoje częste wyjazdy. Tymczasem Paul ma niewielki jacht i mieszkanie. Zaszywa się tam, aby pisać. Czy Paul Cooper to światowej sławy autor J.T. LeBeau? Tak przynajmniej sądzi Maria, gdy w biurku męża znajduje wyciąg z konta opiewający na 20 milionów dolarów. Okazuje się, że ten przypadek ściąga na nią i na jej męża ogromne niebezpieczeństwo. Dlaczego?

A to dopiero początek. Czytanie tej powieści przypomina jazdę rollercoasterem bez trzymanki. Co jakiś czas wydaje się nam, że już wiemy, o co chodzi. Tymczasem za chwilę następuje kolejny zwrot akcji. Nie tylko bohaterowie zostają wkręceni w skomplikowaną intrygę kryminalną. Czytelnicy również. To pasjonująca lektura.Do samego końca będziemy się zastanawiać się kim naprawdę jest J.T. LeBeau i czy naprawdę uczyni wszystko, by zachować anonimowość, do której przywykł.

Print Friendly, PDF & Email