Kto czyta, nie błądzi.

Diabeł w maszynie

Diabeł w maszynie Obálka knihy Diabeł w maszynie
Domenic Jordan
Anna Kańtoch
fantastyka
Powergraph
2019
książka, epub, mobi
408

Domenic Jordan jest bohaterem cyklu opowiadań fantastycznych, których akcja rozgrywa się w Okcytanii. W alternatywnym świeci i czasie. Stolicą Okcytanii jest Alestra i choć kraina ta leży w Europie, to nie jest to Europa, którą znamy. Bohater jest medykiem, ale częściej zdarza mu się mieć kontakt z martwymi niż żywymi pacjentami. Jego specjalnością są tajemnicze sprawy powiązane z magią i demonami, a najczęściej wykonuje zadania zlecone mu przez biskupa.

Gdzieś w Europie leży Okcytania, a jej stolicą jest Alestra. Nie jest to jednak znana nam Europa. Nie jest to również znany nam świat. Domenic Jordan jest medykiem, błyskotliwym detektywem, badaczem magii i demonów, niezwykle inteligentnym, choć niezbyt empatycznym młodym człowiekiem. Moglibyśmy też rzec, że jest sybarytą i lubi być zamożny. Zaś źródłem jego zamożności są zlecenia od biskupa Malartre, a te zwykle łączą się wielkim ryzykiem. Tak w skrócie rysuje się zbiór opowiadań pod tytułem „Diabeł w maszynie”.

Uniwersum oszczędnie rysowane w cyklu opowiadań Anny Kańtoch jest jedną z najbardziej interesujących kreacji fantastycznych we współczesnej literaturze. Nie jest to klasyczna fantasy, która zwykle przybiera sobie raczej średniowieczne szaty. Okcytania raczej przypomina kraje europejskie sprzed pierwszej rewolucji technicznej. Różni się tym od naszego świata, że istnieje tam magia, a Kościół ma do niej podejście ambiwalentne. Magia może bowiem być dobra lub zła. Są też demony i to z nimi czasami musi walczyć Domenic Jordan.

W opowiadaniach tych znajdziemy elementy kryminalne oraz trochę horroru i fantastyki. Bohater zaś jest postacią intrygującą i niezwykłą. Całość zamyka się w krótkich i chwilami wręcz ascetycznych formach opowiadań. Jednocześnie narracja jest na tyle intrygująca w swej tajemniczości i niedopowiedzeniach, że zarówno intryguje czytelnika, jak i zmusza do ciągłej uwagi. Nic bowiem nie jest w tych historiach oczywiste.

Jedno z opowiadań zbioru „Diabeł w maszynie” nosi tytuł „Majstersztyk”. Majstersztyk to praca czeladnika, którą musiał wykonać w swej specjalności, aby zostać mistrzem. I od tego zaczyna się opowiadanie będące również szczególnym majstersztykiem intrygi literackiej. Można powiedzieć, że tematem skomplikowanego dochodzenia jest magia i zemsta. Choć to oczywiście tylko część prawdy. Istotne są bowiem nie tylko same wydarzenia, lecz również ich tło oraz wybory, których muszą dokonać bohaterowie. Magia, która pojawia się w fabule opowiadań jest swoistym zwierciadłem duszy ludzkiej, ludzkich słabości i emocji. Lekturę opowiadań zdecydowanie polecam.

Print Friendly, PDF & Email