Autorski przewodnik kulturalny

Lupin

Lupin Obálka knihy Lupin
Maurice Leblanc
kryminał
Netflix
2021
serial
Louis Leterrier, Marcela Said, Hugo Gélin
Omar Sy, Ludivine Sagnier, Clotilde Hesme, Vincent Londez
Isabelle Degeorges, Nathan Franck, Martin Jaubert

Brawurowo zrealizowany serial francuski, który w przewrotny sposób opiera się na fabule starej powieści Maurice'a Leblanca z początków XX wieku. Syn imigranta z Senegalu, Assane Diop, dostaje od ojca powieść, która ma go zachęcić do czytania. Książka staje się dla chłopaka wręcz kultowa, a wiele lat później, bohater zamierza się zemścić na nieuczciwym milionerze, który fałszywie oskarżył jego ojca o kradzież naszyjnika wielkiej wartości.

„Lupin” to wręcz idealna kanikułowa rozrywka. Serial zrealizowany jest błyskotliwie, dowcipnie i z polotem. Każdy odcinek ogląda się z wielką przyjemnością. Młodzi widzowie będą może zdziwieni, że istnieje kino inne od amerykańskich „produkcyjniaków” o superbohaterach i kryminałów, w których trup ściele się gęsto. Starsi na pewno chętnie przypomną sobie, że niegdyś oglądali błyskotliwy i nieco satyryczny serial z finezyjnym Georgesem Descrières w roli głównej.

Fabuła serialu w prosty sposób nawiązuje do kultowej niegdyś książki. Imigrant z Senegalu daje synowi egzemplarz powieści. Książka staje się dla chłopaka czymś więcej. Jego ojciec zostaje wrobiony w kradzież naszyjnika wielkiej wartości. Gdy dorosły już Assane Diop postanawia się zemścić, to historia Arsene’a Lupin staje się wzorem na rozegranie skomplikowanej intrygi. Ponieważ historia ta dzieje się współcześnie, dużą rolę odgrywają nowoczesne technologie. Jednak klasyczne metody również są ważne. Assane Diop z finezją stosuje również iluzję i nieuwagę ludzi.

Ponieważ realizatorzy filmu nie oszczędzają na plenerach, więc miłośnicy Paryża znajdą w filmie wiele znanych miejsc. Twórcy czarują widza nie tylko inteligentną i pełną zwrotów akcji fabułą. Serial jest również majstersztykiem wizualnym. Kto lubi kryminały i ten, kto lubi Paryż, na pewno będzie zadowolony. Nieœątpliwie wielkim atutem serialu jest wykonawca głównej roli. Omar Sy to znany we Francji komik i aktor. Polskiemu widzowi zapewne kojarzyć się będzie z filmami „Zew krwi”, „Jurassic World” oraz komediodramatem „Nietykalni”. Netflix zapowiada kontynuację serialu.

Print Friendly, PDF & Email