Kto czyta, nie błądzi.

Wielki finał

Wielki finał Obálka knihy Wielki finał
Marek Migalski
political fiction
Od deski do deski
2018
książka, epub, mobi
408

Książka przedstawia obraz świata, widziany z perspektywy europejskiej, w niedalekiej przyszłości. Starzejąca się Europa, borykająca się z problemami demograficznymi, dopuszcza eutanazję. Godzą się z tym nawet kraje fundamentalistycznie religijne i zacofane jak Polska. Bohater postanawia zakończyć swe życie, mając 50 lat i udaje się w tym celu do luksusowego ośrodka.

„Wielki finał” to futurystyczna wizja świata, a głównie Europy za kilka lat. Nasz kontynent się starzeje w zastraszającym tempie. Koszty utrzymania ludzi w podeszłym wieku i schorowanych rosną. Państwa nie dają sobie rady, więc zdecydowano się zalegalizować eutanazję. Zgodziły się na to rozwiązanie nawet takie kraje, jak Polska. Polska w tej powieści jest państwem opanowanym przez nacjonalistycznych i religijnych oszołomów i w zasadzie jest już dyktaturą. Niestety w innych krajach europejskich również dobrze się mają idee nacjonalistyczne podszyte sporą dawką rasizmu i religii.

Unia Europejska istnieje już tylko siłą biurokratycznego rozpędu. Bohater powieści jest swoistym alter ego autora książki. Na imię ma Marek. Ma pięćdziesiąt lat, jest byłym europosłem. Jest też wnikliwym komentatorem politycznym, autorem książek i rozczarowanym życiem człowiekiem. Uważa, że Unia Europejska dożywa swego kresu, zaś cały świat nieuchronnie zmierza ku cywilizacyjnemu upadkowi. Sam zaś jest człowiekiem, który nie widzi dalszego sensu życia, więc chce je zakończyć.

Czytelnikowi szybko udziela się pesymizm bohatera powieści, który w oczywisty sposób jest również pesymizmem autora. Nie sposób zaprzeczyć, że „Wielki finał” przedstawia wydarzenia, które faktycznie mogą mieć miejsce. Może nie w dwudziestym piątym roku, ale w jakiejś przewidywalnej i nieodległej przyszłości. Wiedząc, że autor jest politologiem, który bacznie obserwuje scenę polityczną, a sam również był niegdyś europosłem z listy Prawa i Sprawiedliwości, nie mamy podstaw negować jego przewidywań.

Zasadniczy jednak wątek, który rozgrywa się w tej politycznej scenerii, dotyczy spraw osobistych. Wraz z bohaterem zastanawiamy się, jaki jest sens życia i czy w ogóle nasza egzystencja ma jakiś sens. Pięćdziesięcioletni zaledwie bohater ma zwyczajnie dość swej egzystencji. Jest zamożny, nie trapią go problemy materialne. W jakimś sensie jest spełniony zawodowo i publicznie. Dlaczego zatem postanawia zakończyć swe życie wykupując pobyt w luksusowym ośrodku oferującym eutanazję? To jest największa zagadka tej powieści. Jakie są filozoficzne podstawy decyzji bohatera dowiecie się z książki.

Print Friendly, PDF & Email