Autorski przewodnik kulturalny

Naturalista

Naturalista Obálka knihy Naturalista
Andrew Mayne
kryminał, thriller
W.A.B.
2018
książka, epub, mobi
480

Andrew Mayne – pisarz, iluzjonista, gwiazda programu telewizyjnego o zjawiskach iluzji. Jednym słowem człowiek wszechstronny z ogromną wyobraźnią i utalentowany. "Naturalista" to jego nowa powieść zapowiadana jako początek nowego cyklu thrillerów kryminalnych. Ta książka nie tylko powoduje, że czytelnikowi jeży się włos na głowie, ale też do samego prawie końca zaskakuje. Intryguje też postać głównego bohatera, biologa i informatyka jednocześnie - profesora Theo Cray'a.

Theo Cray jest naukowcem i profesorem uniwersyteckim. Zajmuje się specyficznymi aspektami biologii przy wykorzystaniu najnowocześniejszych technik komputerowych. To nowa dyscyplina nauki i mało znana, ale coraz istotniejsza we współczesnym świecie. Pewne cechy osobowości naukowca są bardzo przydatne w jego dziedzinie. Jest do bólu logiczny i metodyczny, jego umysł działa jak komputer, a przy tym jego umiejętności społeczne są na niezbyt wysokim poziomie. Może dlatego właśnie bada żaby.

Przypadkiem okazuje się, że niedaleko terenu jego badań została zamordowana znana mu osoba. Jego dawna studentka, a obecnie przygotowująca się do doktoratu dwudziestopięciolatka o imieniu Juniper. Początkowo profesor Theo Cray jest nawet podejrzanym w tej sprawie. Jednak wkrótce okazuje się, że Juniper zginęła od pazurów agresywnego niedźwiedzia. Wszystko w tej sprawie wydaje się oczywiste, tylko Theo ma wątpliwości. Cechy jego osobowości nie pozwalają mu zapomnieć o sprawie i przejść do porządku dziennego nad pewnymi niekonsekwencjami tej sprawy

Theo Cray nie jest tak szczególną postacią jak detektyw Monk ze znanego serialu, aczkolwiek pewne cechy jego osobowości każą mu czasem postępować wbrew temu, co zrobiłby tzw. rozsądny człowiek. Jednocześnie, jako wybitnie inteligentny i metodyczny naukowiec, zdaje sobie sprawę z ryzyka, które podejmuje, a które chwilami jest zbyt duże. Postać głównego bohatera i jego monolog wewnętrzny to jeden z największych atutów tej powieści. Jednocześnie nie przypomina on w żadnym aspekcie superbohatera, żaden z niego Rambo, więc gdy dochodzi do konfrontacji, zwykle wychodzi z niej mniej lub bardziej poszkodowany. Nie jest to klasyczny kryminał, a raczej utwór utrzymany w poetyce podobnej jak serial “Criminal Minds”. Warto przeczytać.

Print Friendly, PDF & Email
Oceń recenzowany tytuł:
10.00 avg. rating (91% score) - 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code

Komentarz do “Naturalista”