Autorski przewodnik kulturalny

Powiększenie

Powiększenie Obálka knihy Powiększenie
Theo Cray
Andrew Mayne
kryminał, thriller
W.A.B.
2019
książka, epub, mobi
384

Kolejna książka, której bohaterem jest nieco dziwny naukowiec Theo Cray. Andrew Mayne zdobył popularność powieścią "Naturalista". Theo Cray po mrożących krew w żyłach przygodach, zdobył niechętne uznanie policji, która skompromitowała się nieskutecznością, stał się tematem numer jeden w mediach i porzucił karierę naukową dla pracy w tajnej agencji rządowej. Jednak to nie szpiegowskie wyczyny są tematem nowej powieści, ale znów perfidny i jednocześnie szalony seryjny morderca.

Theo Cray powraca w kolejnej historii o szalonym, lecz wyjątkowo groźnym seryjnym mordercy, którego ofiarami są mali chłopcy. Theo Cray to naukowiec o bardzo szerokim spektrum zainteresowań. Od informatyki po mikrobiologię. Powiększenie opowiada o polowaniu na wyjątkowo groźnego i niebezpiecznego przestępcę. Na dodatek Theo Cray musi prowadzić swoje prywatne śledztwo, bo przez dziesięć lat policja nie powiązała wielu zaginięć chłopców w Los Angeles w jeden wątek. Może dlatego, że zwykle to były dzieci z biednych dzielnic i czasem z patologicznych rodzin.

Jak przystało na powieść, której bohaterem i narratorem jest postać ze świata nauki, musimy się nastawić na pewną porcję wiedzy. Aby znaleźć mordercę, który działa zapewne od ponad 10 lat i to przynajmniej w dwóch stanach, który przybiera różne tożsamości, a na dodatek z jakichś powodów jest pod ochroną Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Theo Cray musi sięgnąć po najnowsze technologie.

Andrew Mayne prezentuje nam mrożącą krew w żyłach historię. Powieść czyta się z zapartym tchem. Jednak to nie tylko thriller. Autor niejako mimochodem zwraca uwagę czytelnika na to, że cała nowoczesna technologia informatyczna, może w pewnych sytuacjach być bezużyteczna. I będzie, jeśli ludzie będą patrzeć przez pryzmat swoich uprzedzeń i stereotypów. Wieloletnia bezkarność mordercy wynika bowiem ze schematycznych i nieadekwatnych działań policji. Na ten aspekt zawsze warto zwracać uwagę. Książka zdecydowanie warta jest polecenia. Także dlatego, że nie raczy nas prostymi i dydaktycznymi rozwiązaniami, jak seriale z cyklu CSI.

Print Friendly, PDF & Email