Kto czyta, nie błądzi.

Martwy błękit

Martwy błękit Obálka knihy Martwy błękit
Christian Abell
Krzysztof Bochus
kryminał
Muza
2017
książka, epub, mobi
448

Druga część historii z przedwojennego Pomorza. Tym razem akcja rozgrywa się w Sopocie, gdzie bogaty przedsiębiorca i kolekcjoner sztuki popełnia samobójstwo. Christian Abell czuje, że to byłoby zbyt proste. Okazuje się że Saul Rottenberg został zamordowany, wkrótce potem ginie jego żona i bratanek. W tle opowieści spory kawałek historii Sopotu, nieczyste interesy i coraz większe wpływy nazistów, którzy w Niemczech zdobyli już władzę.

W bogatym Sopocie, w którym niedawno wykryto aferę łapówkarską i burmistrz powędrował za to do więzienia, bogaty przedsiębiorca i kolekcjoner sztuki popełnia samobójstwo. Zmarły był Żydem, a w 1933 roku w Wolnym Mieście Gdańsku dobra pogoda dla Żydów już się skończyła, jak mówi jeden z bohaterów książki „Martwy błękit”. Zgodnie z oczekiwaniami władz, Christian Abell, radca policji kryminalnej, ma szybko zakończyć śledztwo.. Jednak dociekliwy policjant odkrywa, że Saul Rottenberg został zamordowany, a wkrótce ginie jego żona i bratanek.

Drugi tom kryminalnych przygód Christiana Abella rozgrywa się głównie w Sopocie, przynosząc czytelnikowi niejako przy okazji sporą dawkę historii przedwojennej tego miasta. Sopot to nieduże ale bogate miasto. Zamożni inwestorzy starają się, by miasto uczynić atrakcyjnym miejscem wczasowym. Takim Monte Carlo północy. Ponieważ są tam duże pieniądze, to pojawia się korupcja. Z tego względu więc samobójstwo przedsiębiorcy nie budzi zdziwienia. List pożegnalny mówi o korupcji. Lecz to tylko pozory. Christian Abell szybko odkrywa prawdę. Bogaty żydowski kolekcjoner sztuki został zamordowany, a jego kolekcja znikła. Jednak Abell wciąż nie może dotrzeć do końca sprawy. Ktoś go bez przerwy wyprzedza. Czy w gdańskiej policji jest wtyczka przestępców?

„Martwy błękit” to sprawnie napisany kryminał. Lecz to również świetna historia z osobistymi i historycznymi konotacjami. Christian Abell szuka swego miejsca w ówczesnym świecie i nie bardzo potrafi je odnaleźć. W Niemczech wygrywają naziści, którzy choć prymitywni i gruboskórni pociągają miliony wyborców. Są bezczelni i pazerni, uprawiają prymitywną propagandę i radca Abell wie doskonale, że tylko kwestią czasu jest, kiedy zdobędą władzę również w Gdańsku. Abell usiłuje też ułożyć sobie życie na nowo po traumatycznym rozwodzie z żoną, która go porzuciła.

Część narracji dotyczy prywatnego życia bohatera. I trzeba autorowi przyznać, że potrafił bardzo zgrabnie połączyć kryminalną intrygę z prywatnym życiem bohatera. Dzięki temu Christian Abell jawi się czytelnikowi jako postać z krwi i kości. Warto przeczytać.

Print Friendly, PDF & Email