Autorski przewodnik kulturalny

Czarny manuskrypt

Czarny manuskrypt Obálka knihy Czarny manuskrypt
Christian Abell
Krzysztof Bochus
kryminał
Muza
2017
książka, epub, mobi
384

Kryminalna opowieść rozgrywająca się na Pomorzu Gdańskim na początku lat trzydziestych. Można zauważyć pewne podobieństwo do cyklu powieści o Eberhardzie Mocku, które rozgrywały się we Wrocławiu w pierwszej połowie XX wieku. Jednak nie może być mowy o naśladownictwie, czy kalce. Radca kryminalny Christian Abell musi się zmierzyć z tajemniczymi morderstwami księży w Kwidzynie. Mieście, z ktorego sam pochodzi. Miejscem akcji jest także Malbork i rekonstruowany tam zamek krzyżacki.

Christian Abell jest radcą kryminalnym, który z Gdańska trafia tymczasowo do Kwidzyna, miasta rodzinnego, które opuścił wiele lat temu. Policjant musi rozwikłać zagadkę dwóch morderstw księży z lokalnej parafii. Zwierzchnicy oczekują szybkich efektów, aby uspokoić miejscową opinię publiczną, a jak na złość nic w tej sprawie nie jest proste i oczywiste. Tak rozpoczyna się powieść kryminalna Krzysztofa Bochusa “Czarny manuskrypt”.

Pomorze na początku lat trzydziestych ubiegłego wieku było terenem pogranicznym, ze wszystkimi tego faktu skutkami obyczajowymi i politycznymi. Lata trzydzieste to również ekspansja działalności narodowo-socjalistycznej partii Hitlera, która już niedługo przejmie władzę. Wśród lokalnej społeczności Kwidzyna są zarówno przeciwnicy narodowych socjalistów, jak i coraz silniejsi i głośniejsi zwolennicy. Morderstwa księży, dokonane w wyjątkowo okrutny sposób, z pewnymi konotacjami sugerującymi tło obyczajowe, wpisują się w ów czas. A jak się szybko okazuje, małe spokojne miasteczko ma swoje paskudne tajemnice.

Christian Abell, zanim znajdzie mordercę, musi zweryfikować wiele tropów prowadzących na manowce lub w niewielkim stopniu wiążących się z morderstwami. Okazuje się, że tytułowy czarny manuskrypt jest kluczem do rozwiązania zagadki, a morderstwa były sposobem na zatajenie faktów z bardzo dawnej historii Zakonu Krzyżackiego. Dlaczego ktoś chciał to zrobić? Dziś już wiemy, że kluczem do panowania nad teraźniejszością jest często umiejętność manipulowania przeszłością. Abell musiał się o tym przekonać, ryzykując własne życie, bowiem naraził się ludziom, którzy strzegli dawnych tajemnic.

Ponieważ jest to powieść kryminalna, nie można zdradzić jej zakończenia. Lecz warto wspomnieć, że jest zaskakujące. Bardzo lubię książki, w których miejsce zdarzeń jest realne i powiązane z akcją w konkretnym czasie, a nie tylko sztuczną, wręcz papierową dekoracją. Dzięki temu wrażenie realności wydarzeń jest większe. Krzysztof Bochus potrafi zainteresować czytelnika, nie tylko pasjonującą historią kryminalną, ale także realiami, w których opowieść się toczy. Na uwagę zasługuje ciekawie prowadzona narracja, nienachalna charakterystyka ważniejszych postaci, a także doskonale wplecione w akcję opisy miejsc.

Print Friendly, PDF & Email
Oceń recenzowany tytuł:
9.00 avg. rating (86% score) - 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code