Autorski przewodnik kulturalny

Dawca pamięci

Dawca pamięci Obálka knihy Dawca pamięci
Lois Lowry
fantastyka, science-fiction
Netflix
2014
film
Phillip Noyce
Brenton Thwaites, Odeya Rush, Jeff Bridges, Meryl Streep, Alexander Skarsgård, Katie Holmes, Cameron Monaghan, Taylor Swift
Jeff Bridges, Nikki Silver, Neil Koenigsberg, Orly Wiseman

Dawca pamięci to amerykański film science fiction, wyreżyserowany przez Phillipa Noyce’a na podstawie powieści Lois Lowry z 1993 roku zatytułowanej „Dawca”. Film opowiada o społeczności sterowanej wychowaniem i farmakologią tak, aby zapewnić społeczności spokojne i pozbawione emocji życie. Jednak usuwając to, co ludzie uważali za złe - agresję, nienawiść, wojny, wyeliminowano też wszelkie uczucia pozytywne.

Przychodzi taki moment w życiu nastolatka, gdy buntuje się przeciw światu, który urządziły mu poprzednie pokolenia. Dawca pamięci to film opowiadający taką właśnie historię w dekoracjach science fiction. Społeczność, w której żyje Jonas, wydaje się na pierwszy rzut oka doskonała. Ludzie żyją w pięknych budynkach, pogoda jest zawsze słoneczna, każdy wykonuje pracę, która mu najbardziej odpowiada i wszyscy są zawsze zadowoleni. Nie ma smutku, melancholii ani agresji.

Jednak w tej społeczności jest jedna postać o szczególnych właściwościach. Jest to człowiek, który ma wiedzę o tym, jaka była ludzkość kiedyś. Mówią o nim Dawca pamięci. Jonas zostaje z woli rady starszych jego uczniem. Szybko zaczyna rozumieć, że to społeczeństwo tylko pozornie jest doskonałe. Ludzie bez emocji, bez uczuć są zaledwie swoim bladym cieniem.

Ponieważ fabuła filmu jest dość schematyczna, nie zaspokoi wymagającego widza. Jednak jest to film, który – zachowując umiarkowanie dydaktyczne – może spodobać się młodemu widzowi. Temu właśnie, który sam musi sobie poradzić z własnym buntem wobec rzeczywistości. Dobry film do rodzinnego oglądania.Na uwagę zasługuje dobra rola Jeffa Bridgesa.

Print Friendly, PDF & Email
Oceń recenzowany tytuł:
6.50 avg. rating (71% score) - 2 votes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code