Autorski przewodnik kulturalny

Dark

Dark Obálka knihy Dark
Baran bo Odar, Jantje Friese
fantastyka naukowa
Netflix
2017
serial (3 sezony)
Baran bo Odar
Louis Hofmann, Maja Schöne, Lisa Vicari, Jördis Triebel, Oliver Masucci
Netflix

"Dark" to fantastycznonaukowy serial produkcji niemieckiej. Był to pierwszy niemiecki serial Netflixa. Akcja rozpoczyna się w czerwcu 2019 w niewielkim miasteczku Winden, w którym największym zakładem pracy jest elektrownia atomowa, która zresztą powoli przygotowywana jest do wygaszenia. Głównym bohaterem serialu jest Jonas, który jak się potem okazuje pojawia się w kilku kolejnych swoich wcieleniach, zależnych od czasu, w którym toczy się właśnie akcja.

„Dark” to serial niełatwy. Od początku ma nielinearną fabułę. Poszczególne wątki rozgrywają się w różnych czasach, a pod koniec okazuje się też, ze w różnych światach. Pojawia się bowiem koncepcja światów równoległych, choć jest ona nieco nietypowa. Serial zaczyna się w czerwcu 2019 roku w miasteczku Winden w Niemczech. To niewielkie miasto słynie głownie z tego, że jest w nim elektrownia atomowa. Szybko okazuje się, że elektrownia ta jest jednym z istotnych elementów fabuły.

Głównym bohaterem jest Jonas Kahnwald, którego ojciec Michael popełnił samobójstwo. List ojca do Jonasa jest istotnym elementem wydarzeń, ale nie od razu bohater przeczyta ten list, ponieważ matka zdecydowała się ten list ukryć. Drugą istotną postacią tej opowieści jest Martha, szkolna koleżanka, z którą w tym czasie spotyka się Bartosz Tiedemann. Widz szybko dowiaduje się, że osią wydarzeń jest podróżowanie w czasie, zaś bohater występuje w kilku kolejnych wersjach.

Miejscem kluczowym na początku wydaje się na początku jaskinia, w której znajdują się drzwi pozwalające na przemieszczanie się pomiędzy czasami. Okazuje się, że są pewnego rodzaju pętle czasowe występujące co 33 lata. Jonas dowiaduje się, że zaginiony Mikkel Nielsen cofnął się właśnie o 33 lata i w ten sposób pod innym nazwiskiem został jego ojcem. Jonas próbuje zmienić bieg wydarzeń.

Początkowo serial „Dark” przyciąga nie tylko specyficzną mroczną atmosferą i doskonale dobraną muzyką w tle, ale też zagadkową i interesującą koncepcją pętli czasowej. Jednak w ostatnim sezonie sytuacja się zmienia. Wprowadzenie alternatywnej rzeczywistości równoległego świata unieważniło wiele wcześniejszych wątków.

Print Friendly, PDF & Email