Autorski przewodnik kulturalny

The Rain

The Rain Obálka knihy The Rain
Jannik Tai Mosholt, Esben Toft Jacobsen, Christian Potalivo
fantastyka naukowa
Netflix
2018
serial (3 sezony)
Kenneth Kainz, Natasha Arthy
Alba August, Lucas Lynggaard Tønnesen, Mikkel Boe Følsgaard, Lukas Løkken, Jessica Dinnage,
Miso Film

Akcja serialu rozgrywa się w świecie spustoszonym przez epidemię zabójczego wirusa, który jest rozsiewany przez zabójczy deszcz. Kto zmoknie, umiera. Grupa niedobitków stara się dotrzeć do bezpiecznej strefy. Po drodze do niej muszą zmierzyć się z niebezpieczną postapokaliptyczną rzeczywistością, głodem i agresywnymi grupami innych ocalałych.

Serial „The Rain” na początku cieszył się sporą popularnością. Była to pierwsza duńska produkcja Netflixa, jedna z niewielu europejskich wówczas obok niemieckiego Dark i hiszpańskiego Domu z papieru. Pierwsze odcinki zostały przyjęte przez widzów z dużym zainteresowaniem i kredytem zaufania.

Atutem serialu byli niebanalni bohaterowie. Dość duża grupa młodych ludzi o różnorodnych charakterach i temperamentach. Pomimo różnic muszą się dotrzeć i działać wspólnie, by przeżyć i dotrzeć do celu. Pierwszy sezon oglądało się ciekawie, pomimo że dziury fabularne i dość luźne traktowanie elementów naukowych mogło chwilami denerwować.

Jednak szybko okazało się, że twórcy sami nie wiedzą, jaką historię chcą opowiadać. Tytułowy deszcz praktycznie zniknął z fabuły już w pierwszym sezonie. Łatwo się domyślić, że był czynnikiem przeszkadzającym twórcom w przemieszczaniu postaci na większe odległości. Gorzej jest z logiką, ponieważ serial powoli dryfuje w stronę baśniowej fantasy, co widać nieuchronnie w ostatnim sezonie. Niestety zakończenie jest kompletnie nielogiczne i niczego nie wyjaśnia. Serial „The Rain” zadowoli wyłącznie młodych widzów o niskim poziomie krytycyzmu.

Niestety, twórcy serialu nie zadbali o pewne minimum logiki i ciągłości fabularnej. Na dodatek w trzecim sezonie serial po prostu robi się nudny. Dzieje się niewiele i dobrze, że jest to tylko sześć odcinków. Aż się chce skomentować tę produkcję słowami Greka Zorby: Taka piękna katastrofa.

Print Friendly, PDF & Email