Kto czyta, nie błądzi.

Niepamięć

Niepamięć Obálka knihy Niepamięć
Joseph Kosinski, Karl Gajdusek
fantastyka, science-fiction
Netflix
2013
film
Joseph Kosinski
Tom Cruise, Olga Kurylenko, Andrea Riseborough, Morgan Freeman
Universal Pictures

Rok 2077, z powodu napromieniowania Ziemi ludzie przenieśli się na księżyc Saturna, Tytana. Jack Harper - wraz ze swą partnerką - pracuje, jako jeden z ostatnich ludzi na Ziemi, przy ewakuacji planety. Pewnego dnia wpada na trop zagadki, która całkowicie zmienia jego światopogląd i przyszłość ludzkości. Okazuje się, że rzeczywistość przebija się w snach, które go dręczą.

Niepamięć to kolejny film fantastyczny opowiadający o apokalipsie. Tym razem to obcy najeźdźcy z kosmosu są odpowiedzialni za zniszczenie Ziemi. Ludzkość wygrała, ale poniosła ogromne straty. Planeta praktycznie nie nadaje się do zamieszkania. Odbywa się właśnie przeprowadzka niedobitków ludzkości na jeden z księżyców Saturna. Jack Harper jest jednym z ostatnich ludzi na Ziemi. Ma nadzorować pracę maszyn, które przetwarzają wodę morską na energię. Energia potrzebna jest, by umożliwić lot na Tytana.

Jednak Jack miewa dziwne przebłyski pamięci. Obrazy, które widzi, są absurdalne, bo dotyczą czasów z przeszłości, zanim się jeszcze urodził. Jednak są dziwnie prawdziwe. Na dodatek Jack nie bardzo ma ochotę wziąć udział w niedalekiej ewakuacji. Jest miejsce, które odnalazł i tam spędza nieliczne spokojne chwile. Wkrótce okazuje się też, że rzeczywistość naprawdę jest inna, niż mu się wydawało.

Niepamięć nie jest może najambitniejszym filmem, jaki możecie obejrzeć. Tom Cruise jest jednak nieco bardziej realistyczny niż w kolejnych odsłonach „Mission Impossible”. Zaś przesłanie filmu – bez nachalnej dydaktyki, tak częstej w kinie amerykańskim – jest optymistyczne i pełne humanizmu. Doskonały wybór na rodzinne popołudnie.

Print Friendly, PDF & Email