Kto czyta, nie błądzi.

Problem trzech ciał

Problem trzech ciał Obálka knihy Problem trzech ciał
Cixin Liu, Alexander Wu, D.B. Weiss
science fiction
Netflix
2024
serial
Minkie Spiro, Derek Tsang i in.
Jovan Adepo, Liam Cunningham, Jess Hong, Eiza González, Benedict Wong, Alex Sharp, John Bradley
Brad Pitt, Andrew Stanton, David Benioff, Rosamunde Pike i in.

Początek fabuły ma miejsce w Chinach podczas tzw. rewolucji kulturalnej. Młoda kobieta, zaliczana przez reżim do wrogów komunizmu, pracuje pod nadzorem w tajnej bazie naukowej, w której poszukuje się kontaktu z obcą cywilizacją. Po latach okazuje się, że wezwani przez nią obcy, zbliżają się do Ziemi.

„Problem trzech ciał” wprowadza nas w nierozwiązywalną zagadką fizyki. Wydawało się bowiem ludzkości, że osiągnięcia fizyki newtonowskiej potrafią nam wytłumaczyć zachowanie się obiektów na Ziemi, ale również tych w kosmosie. Czwórka bohaterów serialu to młodzi naukowcy, którzy wkraczają w życie z głowami pełnymi pomysłów. Życie weryfikuje ich zamiary. Jin jest jedną z niewielu genialnych osób na świecie rozumiejących wielowymiarowość. Auggie wynalazła metodę produkcji nanowłókien. Saul jest wybitnym naukowcem, ale jak sam mówi, nie kochał fizyki dostatecznie mocno. Will uznał, że jego przyszłością będzie nauczanie w szkole.

Możemy uważać, że obecny stan Wszechświata jest wyznaczony przez jego przeszłość i jednoznacznie wyznacza jego przyszłość (Pierre-Simon Laplace)

No nie, Laplace nie miał racji. Problem trzech ciał to zagadka nierozwiązywalna. To dość pesymistyczne. Jeśli spojrzymy na układ Słońce, Ziemia, i Księżyc, to w dłuższej perspektywie robi się nieciekawie. A cały układ słoneczny to istny horror, jeśli spróbujemy przewidywać jego zachowanie w perspektywie długofalowej. Z takim problemem właśnie musi się mierzyć nieznana cywilizacja z gwiazd, z którą kontakt nawiązuje chińska uczona.

Ye Wenjie jest córką chińskiego profesora fizyki. Podczas tzw. rewolucji kulturalnej żołnierze kazali mu zaprzeczyć teorii względności Einsteina. Uważali, że skoro pomógł imperialistom skonstruować bombę atomową, to jego nauka jest fałszem. Gdy nie chciał się wyrzec nauki, zatłukli go na śmierć. Ye po jakimś czasie została skierowana do pracy w tajnym kompleksie naukowym, w którym Chińczycy szukali pozaziemskich cywilizacji. To ona nawiązała kontakt i to ona „zaprosiła” obcą cywilizację.

I stało się, obca cywilizacja przybywa. Wszelkie oznaki wskazują, że obcy nie będą przyjaźni i że są dużo bardziej zaawansowaną cywilizacją niż ludzkość. Ekranizacja słynnego cyklu Cixin Liu nie była prosta. To jest bowiem fantastyka naukowa preferująca tych, którzy fizykę kochają. Twórcy serialu stanęli przed wyzwaniem. Jak opowiedzieć tę historię, by stała się nieco mniej filozoficzna, a za to bardziej emocjonalna? Ważny jest więc z jednej strony dramatyzm wynikający z nieuniknionej inwazji obcych, ale przede wszystkim dramaty czwórki głównych postaci.

Print Friendly, PDF & Email