Kto czyta, nie błądzi.

Problem trzech ciał

Problem trzech ciał Obálka knihy Problem trzech ciał
Wspomnienie o przeszłości Ziemi
Cixin Liu
science-fiction
Rebis
2017
książka, mobi, epub
452

Podczas rewolucji kulturalnej w Chinach tajna baza wojskowa Czerwony Brzeg wysyła sygnały w kosmos w poszukiwaniu inteligentnego życia pozaziemskiego. Do prac zostaje włączona Ye Wenjie, córka wybitnego fizyka zamordowanego przez czerwonogwardzistów, i dzięki niej badacze w końcu nawiązują kontakt z obcą cywilizacją stojącą u progu zagłady. [z noty wydawniczej]

„Problem trzech ciał” to pierwsza część trylogii „Wspomnienie o przeszłości Ziemi” autorstwa Cixin Liu. Książka, nagrodzona prestiżową nagrodą Hugo w 2015 roku, zyskała uznanie na całym świecie, zdobywając zainteresowanie miłośników fantastyki naukowej. Akcja powieści rozpoczyna się w Chinach podczas rewolucji kulturalnej. Ye Wenjie, pracująca w tajnej placówce wojskowej, zdesperowana okrucieństwem reżimu Mao, nawiązuje kontakt z pozaziemską cywilizacją. Ta cywilizacja żyje w niestabilnym układzie trzech słońc. Stąd tytuł powieści.

Obcy przybysze, walczący o przetrwanie na swojej chaotycznej planecie, planują inwazję na Ziemię. Widząc w niej jedyną szansę na ratunek dla swojego gatunku. Cixin Liu mistrzowsko buduje napięcie, stopniowo odkrywając mroczne sekrety obcych i przedstawiając wizję bezwzględnej walki o przetrwanie, w której ludzkość stanie się bezbronną ofiarą. Fabuła miesza się z elementami fizyki, astronomii i filozofii, zmuszając czytelnika do refleksji nad miejscem człowieka we wszechświecie i moralnymi dylematami związanymi z kontaktem z obcą cywilizacją.

„Problem trzech ciał” to z jednej strony trzymająca w napięciu powieść science fiction. Z drugiej zaś głęboka refleksja nad kondycją ludzkości. Autor stawia pytania o sens życia, znaczenie cywilizacji i granice ludzkiej wytrzymałości w obliczu niemożliwych do pokonania przeciwności. Książka skłania do przemyśleń na temat natury dobra i zła, współpracy i konfliktu, a także kruchości ludzkiej egzystencji w obliczu nadal tajemniczych praw wszechświata. Powieść zawiera skomplikowane teorie naukowe, choć autor stara się przedstawić je w sposób przystępny. Cixin Liu umiejętnie łączy fikcję z faktami. Tworzy intrygujący i wiarygodny świat. Granica między rzeczywistością a wyobraźnią staje się chwilami nieostra.

„Problem trzech ciał” zyskał uwagę świata, gdy otrzymał nagrodę Hugo. Po raz drugi zaś, gdy pojawił się serial Netflixa. Cykl autorstwa Cixin Liu czytałem, zanim pojawiła się ta strona. Niniejsza recenzja jest więc tylko wypełnieniem luki. Ta powieść to must read dla miłośników fantastyki naukowej, a także dla wszystkich szukających refleksji nad ludzką naturą i przyszłością cywilizacji ludzkiej we wszechświecie.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*