Autorski przewodnik kulturalny

Zgadnij kto

Zgadnij kto Obálka knihy Zgadnij kto
Chris McGeorge
kryminał
Insignis
2018
książka, epub, mobi
416

Chris McGeorge to debiutant. Powieść "Zgadnij kto" jest jego pierwszym dziełem i pozwala się spodziewać, że z rąk tego autora otrzymamy jeszcze wiele interesujących kryminałów. Akcja powieści nieco przypomina konwencję modnych tzw. escape roomów. Główny bohater musi rozwikłać zagadkę kryminalną w ciągu trzech godzin. Jeśli mu się nie uda, wszystkie osoby w pokoju zginą.

Debiutancka powieść Chrisa McGeorge’a z przytupem zaistniała na kryminalnej scenie literackiej. W zasadzie pomimo modnej konwencji tzw. escape roomów można rzec, że to klasyczna powieść kryminalna. W tej konwencji zawsze mamy nieboszczyka, który nie zszedł z tego świata w sposób naturalny i grupę osób, które wszystkie podejrzane są o dokonanie morderstwa. Jak się okazuje w trakcje rozwoju fabuły, każda miała jakiś powód. Tak przebiegała akcja słynnego “Morderstwa w Orient Expressie”. Tak samo rozwijała się akcja w słynnej powieści Agaty Christie “Dziesięciu małych Murzynków”. Z książek współczesnych na myśl przychodzi mi “Pustułka” Katarzyny Bereniki Miszczuk lub Eksperyment Isola Åsy Avdic.

Choć cała akcja powieści rozgrywa się w ograniczonej i zamkniętej przestrzeni, powieść jest tak skonstruowana, że do końca trzyma w niepewności. Główną postacią jest Morgan Sheppard, którego błyskotliwa kariera telewizyjna zaczęła się od tego, że będąc uczniem, wskazał mordercę nauczyciela. Teraz Sheppard ma już dwadzieścia pięć lat więcej i prowadzi bardzo popularny program telewizyjny. W tym programie wciela się w detektywa rozwiązującego rozmaite zagadki. Od błahych po całkiem poważne.

Bohater budzi się w pokoju hotelowym wraz z kilkoma innymi osobami, których nie zna lub zna tylko ze słyszenia. Wkrótce okazuje się, że w łazience są zwłoki osoby, którą znają wszyscy zebrani w pokoju. Jedni darzyli tę postać szacunkiem, inni traktowali z niechęcią. Kto zabił? Jedna z osób w pokoju. Mówi o tym tajemniczy osobnik w masce konia, który pojawia się na ekranie telewizora. Morgan Sheppard ma tylko trzy godziny na rozwiązanie zagadki. Jeśli nie odgadnie, kto z zebranych jest zabójcą, wszyscy zginą. Jeśli mają z tego wyjść żywi, Sheppard musi nie tylko bardzo się skupić na analizie dostępnych mu faktów. Musi też odbyć podróż w przeszłość, o której już dawno zapomniał i o której bardzo nie chce pamiętać. Debiut zdecydowanie wart przeczytania.

Print Friendly, PDF & Email
Oceń recenzowany tytuł:
9.00 avg. rating (86% score) - 1 vote

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code