Kto czyta, nie błądzi.

Dzień zero

Dzień zero Obálka knihy Dzień zero
Ruth Ware
kryminał
Czwarta Strona
2024
książka, mobi, epub
405

Emocjonujący kryminał znanej autorki. Bohaterka i jednocześnie narratorka powieści zostaje posądzona o zamordowanie swego męża. Przypadkowo dowiaduje się tego podsłuchawszy rozmowę policjantów. Uważa, że nie ma wyboru. Sama musi znaleźć zabójcę. Uciekając nie wie, komu może zaufać.

Jack Cross jest zawodową testerką zabezpieczeń w różnego rodzaju firmach. Prowadzą oficjalną działalność. Jej mąż Gabe specjalizuje się w zabezpieczeniach informatycznych, zaś ona sama testuje skuteczność zabezpieczeń bezpośrednio. Niestety, gdy wraca do domu po kolejnym zleceniu, zastaje tam zamordowanego męża, a wkrótce okazuje się, że dla policji jest jedyną podejrzaną. „Dzień zero” zaczyna się w klasycznym stylu Hitchcocka, od trzęsienia ziemi.

A potem oczywiście napięcie wciąż rośnie. Ruth Ware jest bowiem autorką, która jak mało kto potrafi zaskakiwać czytelnika. Jej książki polubiłem od chwili, gdy przeczytałem ponad trzy lata temu Śmierć pani Westaway. Tym razem dostajemy do rąk kryminał szczególnie aktualny. Dawne mafie odchodzą bowiem do historii, a pojawiają się nowe. Ich celem staje się branża informatyczna, dla kodu i danych przestępcy gotowi są zabijać.

Każdy z nas ma smartfona, a n nim wiele aplikacji, które ułatwiają nam życie. Jednocześnie nie mamy zwykle żadnej kontroli nad tym, kto i w jaki sposób zbiera informacje o nas i jakie to są informacje. O ile przestępcom trudno zmusić do posłuszeństwa wielkie korporacje, o tyle łatwo wpłynąć na mniejsze firmy. Te, które projektują pojedyncze aplikacje. „Dzień zero” udowadnia, że jest czego się bać, a zawód testera informatycznego też może być niebezpieczny.

Bohaterka, a jednocześnie narratorka powieści, swą karierę w branży budowała na wyjątkowej umiejętności zauważania tego, co przegapiali inni. Teraz, gdy jest podejrzana o zabójstwo męża, ta umiejętność przyda jej się szczególnie. W sytuacji ekstremalnego stresu musi zachować swą spostrzegawczość i analityczne umiejętności. Tylko to jej bowiem pozostało. Zaręczam, że ta książka utrzyma was w napięciu od pierwszej do ostatniej strony.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*