Kto czyta, nie błądzi.

Na zachodzie bez zmian

Na zachodzie bez zmian Obálka knihy Na zachodzie bez zmian
Erich Maria Remarque
dramat wojenny
Netflix
2022
film
Edward Berger
Felix Kammerer, Albrecht Schuch, Aaron Hilmer, Daniel Brühl, Edin Hasanovic
Malte Grunert, Lesley Paterson, Ian Stokell

Wybitna adaptacja filmowa kultowej już dziś powieści "Na zachodzie bez zmian", która opowiadała o froncie niemiecko-francuskim podczas Pierwszej Wojny Światowej z perspektywy młodych, nastoletnich rekrutów, którzy na front, do okopów trafili prosto ze szkoły.

Gdy Erich Maria Remarque w 1927 roku napisał powieść „Na zachodzie bez zmian” trudno się było spodziewać, że ta prosta i chwilami naturalistyczna opowieść o brutalnym i nieludzkim obliczu wojny stanie się kultową książką dla wielu kolejnych pokoleń. Obecna ekranizacja powieści jest trzecią z kolei. Po raz pierwszy tę pacyfistyczną opowieść sfilmowano zaledwie w rok po premierze książki. Kolejny raz w roku 1979.

Wyreżyserowany przez Edwarda Bergera film, w świetle pokoleniowych doświadczeń wojennych ostatniego stulecia, jest obrazem wstrząsającym. Wielkie kino batalistyczne przyzwyczaiło bowiem widza do monumentalnego obrazu wojny, do skupiania się na epickich wydarzeniach, ewentualnie na interesujących opowieściach indywidualnych losów żołnierzy z tłem historycznym. Tymczasem w tym filmie trudno mówić o jednorodnej fabule. Reżyser przedstawia zestaw scen, które przede wszystkim wpływają na emocje oglądających.

Wojna w filmie „Na zachodzie bez zmian” jest okrutna i bestialska. Jest też bezsensowna. Nie widzimy bohaterstwa, widzimy prawie zwierzęcy strach i organiczną chęć przeżycia. Kompozytorem muzyki do filmu jest Volker Bertelmann. Dźwięk w filmie tworzy komplementarny wobec obrazu przekaz i wzmacnia realizm zagrożenia. W tym filmie nie znajdziecie nic, co osłabiłoby antywojenny przekaz.

Warto również zwrócić uwagę na doskonałe kreacje aktorskie. Z jednej strony Felixa Kammerera jako gimnazjalisty ochotnika, który wbrew woli rodziców zaciąga się do armii. A z drugiej Daniela Brühla, który wcielił się w Matthiasa Erzbergera – polityka podpisującego akt kapitulacji Niemiec po abdykacji cesarza. Ten aktor zapewne znany jest już widzom Netflixa z serialu Alienista.

Print Friendly, PDF & Email