Kto czyta, nie błądzi.

Najstarsza z Potęg

Najstarsza z Potęg Obálka knihy Najstarsza z Potęg
Księga Całości
Feliks W. Kres
fantasy
Fabryka Słów
2022
książka, mobi, epub
496

Świat Szereru się zmienił. Wieczne Cesarstwo chyba przestaje być wieczne. Dartan rośnie w siłę. A piracki władca Agarów chce ze swych wysp uczynić prawdziwe państwo. Powraca Riolata Ridareta. Kobieta niezwykła, fascynująca i straszna zarazem. To być może ostatnia część historii Szereru.

„Najstarsza z Potęg” ukazała się drukiem już po śmierci autora. Ta powieść nie miała być ostatnia, ale być może będzie. Nie wiadomo, czy ostatni zamierzony tom pod tytułem „Szerń i Szerer” istnieje. Czy autor, borykający się z ciężką chorobą, zdążył napisać zakończenie cyklu. „Księga Całości” to jedna z najbardziej interesujących kreacji w polskiej fantastyce. Opowiada o świecie zwanym Szererem, który podlega prawom Szerni. Nie wiemy, czym są wstęgi Szerni unoszące się nad owym światem. Nie są istotą rozumną, choć obdarzyły rozumem ludzi, sępy i koty w tym świecie.

Niegdyś większość kontynentu zajmował Armekt, czyli Wieczne Cesarstwo. Dartan był jedną z prowincji, lecz po jakimś czasie stał się królestwem niepodległym z królową Ezeną na czele. Jedną z prowincji jest deszczowy i chłodny Grombeland, nad którym panowanie Armektu jest raczej nominalne, by nie powiedzieć iluzoryczne. Jest jeszcze Garra leżąca na wyspach. To niepokorna kraina, która wielokrotnie usiłowała się wyzwolić spod władzy Cesarstwa, wzniecając powstania. No i są jeszcze Agary, dwie wyspy na Bezmiarach, które stanowiły schronienie piratów.

„Najstarsza z potęg” to opowieść o przełomie. Cesarstwo słabnie, Garra planuje kolejne powstanie. Dartan zaś po cichu sprzyja buntownikom. Książę Agarów, pirat Raladan, realizując marzenie swej zmarłej żony, chce uczynić z wysp niezależne państwo. Jednak, czy to się uda? Z niebytu powraca jego przybrana córka Ridareta, naznaczona niegdyś rubinem zwanym Riolata. Jaka będzie jej rola w trwającej właśnie polityczno-militarnej intrydze?

„Księga Całości” liczy dziś wiele tomów. Pierwsze trzy powstały w zasadzie jako osobne powieści połączone tym samym uniwersum. Można je czytać w dowolnej kolejności. Są to: Północna granica, Król Bezmiarów i Grombelardzka legenda. Kolejne powieści stanowią już kontynuację chronologiczną, więc lepiej czytać je w w kolejności podanej przez autora: Pani Dobrego Znaku, Porzucone królestwo, Żeglarze i jeźdźcy, Tarcza Szerni i Najstarsza z Potęg. Czy będzie ostatni tom, tego nie wiemy.

Print Friendly, PDF & Email