Kto czyta, nie błądzi.

Góra kłopotów

Góra kłopotów Obálka knihy Góra kłopotów
Marek Stelar
komedia kryminalna
Filia
2022
książka, mobi, epub
304

Do starej, klimatycznej willi, u stóp Gór Izerskich zjeżdża pewna rodzina. Tegoroczne święta Bożego Narodzenia wszyscy spędzą goszcząc u seniorki rodu. Przystrojony stół, pachnąca choinka i góra prezentów mają już czekać na gości. A przynajmniej tak wszyscy sobie to wyobrażają [z noty wydawniczej]

Czy „Góra kłopotów” jest komedią kryminalną? Wydawnictwo określa ją słowami „komedia prawie kryminalna”. Nie będę wyjawiał zakończenia, które jest dość zaskakujące, ale warto wspomnieć, że autor zastosował pewną narracyjną sztuczkę. Patrzmy więc na świat z perspektywy bohaterów i czytajmy uważnie, choć to przecież świąteczna i lekka lektura. Choć z drugiej strony, emocje bohatera zapewne nie będą obce wielu czytelnikom uwikłanym w obowiązkowe spędzanie świat w dużym gronie rodzinnym

Michał Wilkoński, bohater książki jedzie z rodziną do teściowej na święta. Taki początek raczej sugeruje dramat. Jednak Michał, zwany przez żonę i rodzinę Miśkiem, nie nosi w sobie negatywnych emocji w stosunku do matki swej żony. Za to szczerze nie znosi swego szwagra, którego po prostu nazywa szwagrem. Szwagra można by nazwać idiotą, gdyby nie to, że idioci mogliby się poczuć urażeni porównaniem.

Od samego początku zapowiada się katastrofa. Istna góra kłopotów. Nie dość, że teściowa jest w szpitalu, to jeszcze dochodzi do lokalnej katastrofy klimatycznej w postaci padającego śniegu. Potem następuje awaria prądu oraz internetu. Szwagier zaś jest w swoim żywiole. Marek Stelar staje na wysokości zadania i udowadnia, że potrafi konstruować nie tylko poważne zagadki kryminalne. Narracja jest lekka i dowcipna, jak również umiarkowanie złośliwa.

Jeśli zaczynacie myśleć ze sporym wyprzedzeniem o gwiazdkowych prezentach pod choinkę dla bliższej i dalszej rodziny, to nowa powieść Stelara nadaje się na prezent doskonale. Ale nie kupujcie jej dla szwagra. Bo to może zostać opacznie zrozumiane, gdy szwagier książkę przeczyta.

Print Friendly, PDF & Email