Kto czyta, nie błądzi.

Peryferal

Peryferal Obálka knihy Peryferal
William Gibson
cyberpunk, fantastyka
Mag
2016
książka, mobi, epub
502

Flynne Fisher żyje w niedalekiej przyszłości, bardzo bliskiej naszej teraźniejszości. Nie jest to optymistyczna przyszłość, świat bardziej przypomina cyberpunkowe wizje z wcześniejszych powieści Gibsona, niż to, czego się spodziewamy. Za sprawą uczestnictwa w bardzo tajemniczym wirtualnym projekcie, Flynne przenosi się kilkadziesiąt lat w przyszłość, a ta druga przyszłość jest jeszcze mniej przyjemna.

„Peryferal” Williama Gibsona to kolejna powieść ukazująca czytelnikowi niezbyt optymistyczną przyszłość technologicznego społeczeństwa. Rzecz dzieje się w bardzo nieodległej przyszłości, oczywiście w USA. Z jednej strony elektronika jest na bardzo wysokim poziomie, ale z drugiej – jest zwyczajna bieda. Bohaterka powieści pracuje dorywczo w kilku miejscach, by mieć jakieś minimalne środki na przeżycie. Jej brat jest weteranem na wojskowej kiepskiej rencie i dorabia na czarno udziałem w wirtualnych grach. Pewnego razu Flynne zgadza się go zastąpić.

Okazuje się, że to wcale nie jest gra. Za pomocą tajemniczego chińskiego serwera możliwe jest nawiązanie kontaktu ze światem przyszłości, z rzeczywistością, która nastąpi za kolejnych kilkadziesiąt lat. W tej przyszłości Flynne może się znaleźć za pomocą przeniesienia swej świadomości w androida. To jest właśnie ów tytułowy peryferal. Inaczej mówiąc to potoczna cyberpunkowa nazwa urządzenia peryferyjnego, należącego do komputerowej infrastruktury. Świat przyszłości nie jest wcale lepszy od tego, w którym na co dzień żyje Flynne.

Na dodatek naszą bohaterkę ktoś usiłuje zabić przeznaczając na to ogromne zasoby. Zarówno finansowe, jak i technologiczne. Wizyta w przyszłości spowodowała, że Flynne i jej bliscy muszą walczyć o życie. Czytelnik wraz z bohaterami powoli poznaje świat przyszłości, którego reprezentacją jest Londyn za kilkadziesiąt lat. I zaczynamy się zastanawiać czy to to jest wyłącznie dystopia fantastyczna, czy może faktycznie ludzkość nieubłaganie zmierza do jakiegoś niezbyt optymistycznego końca.

Książka Gibsona została niedawno zaadaptowana na serial przez Amazon. Utwory Williama Gibsona zaliczają się do tych trudniejszych. Autor zwykle nie wyjaśnia rozmaitych pojęć, oczekując od czytelnika, że sam zbuduje swoją własną wizję świata przedstawionego, do którego wprowadza go autor. Z tego względu sądzę, że serial ma szansę stać się bardzo popularny, jako bardziej przystępny w odbiorze.

Print Friendly, PDF & Email