Kto czyta, nie błądzi.

Outer Range

Outer Range Obálka knihy Outer Range
Brian Watkins
fantastyka
Amazon Prime Video
2022
serial (8 odcinków)
Jennifer Getzinger, Amy Seimetz, Lawrence Trilling, Alonso Ruizpalacios
Lili Taylor, Tom Pelphrey, Louis Pullman, Tamara Podemski, Will Patton, Noah Reid, Imogen Poots.
Brad Pitt, Josh Brolin, Lawrence Trilling i inni

Na polu pewnego farmera z Wyoming pojawia się dziwna dziura w ziemi. Wokół tego zjawiska dziać się będą rzeczy dziwne i tajemnicze. Jednak sednem serialu jest historia pewnej rodziny i skomplikowane relacje emocjonalne między jej członkami.

„Outer Range” to kolejny serial, który udowadnia, że wydanie 49 złotych rocznie za usługę Amazon Prime jest uzasadnionym i dobrym wydatkiem. Serial – co prawda – eksploatuje popularny wątek wędrówki w czasie i (lub) światów równoległych, a na dodatek efekty komputerowe nie rzucają na kolana, a wręcz są dość słabe. Jednak to nie CGI jest głównym bohaterem serialu. Josh Brolin wciela się w rolę farmera Royala Abbotta, który jest człowiekiem pełnym tajemnic. Warto też zwrócić uwagę na Willa Pattona w drugoplanowej roli sąsiada mającego apetyt na część Farmy Abbotta.

Josh Brolin w „Outer Range” jest niewątpliwie postacią pierwszoplanową i najbardziej znanym aktorem. Z całą pewnością przyczyniła się do tego rola w „Avengers”, a ostatnio w Diunie. Choć nie jest to gwiazda hollywoodzka. Warto też zwrócić uwagę na aktorkę o rosyjskim imieniu i polskim nazwisku – Tamara Podemski. Zagrała Indiankę, która pełni funkcję szeryfa. I zagrała bardzo dobrze.

Niestety akcja serialu jest na tyle skomplikowana i tajemnicza, że nie wolno mi zdradzić sensu owej tajemniczej dziury w ziemi. Abbott jest przekonany, nie bez racji, że jest to rodzaj portalu do innej rzeczywistości. Dlatego wrzuca tam zwłoki mężczyzny, którego przypadkowo zabija jego syn podczas bójki przed barem. Abbottowie są przekonani, że to kończy sprawę. Jednak atmosfera w rodzinie gęstnieje, bowiem konkurent Abbotta szuka swego syna. Policjantka ma podejrzenia.

Tajemnicza otchłań na pastwisku farmera staje się tylko pretekstem do przedstawienia skomplikowanej sytuacji rodzinnej i kryminalnej. Widz szybko zapomina o czarnej dziurze. Zaś niedoskonałości komputerowych efektów nie psują oceny całości. Atmosfera filmu kojarzyła mi się nieco z Twin Peaks, a fabuła nieco z niemieckim serialem Dark. Dziwny serial, który skłania do refleksji, warto zobaczyć.

Print Friendly, PDF & Email