Kto czyta, nie błądzi.

Alienista

Alienista Obálka knihy Alienista
kryminał, dramat, thriller
Netflix, TNT
2018
serial (2 sezony)
James Hawes, Jakob Verbruggen, David Caffrey, Clare Kilner
Daniel Brühl, Luke Evans, Dakota Fanning, Douglas Smith, Matthew Shear
Hossein Amini, Eric Roth

Akcja serialu rozgrywa się w 1896 roku w Nowym Jorku (sezon drugi w 1897). Skupia się na komisarzu Theodorze Roosevelcie, którzy szuka seryjnego mordercy nieletnich męskich prostytutek. W dochodzeniu bierze udział Sara Howard, sekretarka komisarza, pierwsza kobieta pracująca w nowojorskiej policji oraz doktor Laszlo Kreizler specjalizujący się w raczkującej jeszcze wówczas psychiatrii. Pomaga im też ilustrator nowojorskiej gazety John Moore. W sezonie drugim bohaterowie poszukują tajemniczego mordercy niemowląt.

Życie pionierów nie jest lekkie. W serialu „Alienista” widzimy to wyraźnie. Sara Howard, bardzo inteligentna i przedsiębiorcza kobieta, jest pierwszą osobą płci żeńskiej zatrudnioną w nowojorskiej policji. Jako sekretarka komisarza Roosevelta musi się mierzyć na co dzień z lekceważeniem, docinkami, a także z obraźliwymi uwagami policjantów. Tak naprawdę nowojorska policja w końcu XIX wieku to tylko jeszcze jedna banda chcąca rządzić miastem. Zespół komisarza Roosevelta natrafia na sporo przeszkód, chcąc rozwikłać sprawę zagadkowych morderstw o rytualnym charakterze.

Najbardziej usatysfakcjonowani tematyką serialu będą zapewne ci, którym wcześniej spodobał się serial Mindhunter. Jednym z wątków „Alienisty” są bowiem początki stosowania w policji nowoczesnych metod śledczych, które jak wszystkie nowości, są początkowo lekceważone i niedoceniane. Doktor Laszlo Kreizler, który do znalezienia potwornego mordercy chce wykorzystać nowoczesne metody naukowe, rozwijającej się właśnie psychiatrii, też musi się zmierzyć z problemami.

Niewątpliwie dużą zaletą serialu jest pokazanie Nowego Jorku w ostatnich latach XIX wieku, u progu zmian, które nieuchronnie nadchodzą. To z jednej strony jest rewolucja techniczna – bohaterowie korzystają już z wynalazku Grahama Bella, czyli telefonu, pojawiają się też w filmie pierwsze żarówki Edisona. Doktor słucha muzyki z fonografu tego samego wynalazcy. Z drugiej strony pojawia się rewolucja w nauce i metodach śledczych.

Nowy Jork z epoki fin de siècle jest piękny, klimatyczny, ale też odrażający i straszny. Oprócz kryminalnej opowieści widz dostaje też kawałek historii, która daleka jest od cukierkowej wersji amerykańskiego raju.

Drugi sezon serialu „Alienista” nosi podtytuł „Anioł ciemności”. Znani nam już bohaterowie szukają tajemniczego porywacza i zabójcy niemowląt.

Print Friendly, PDF & Email