Kto czyta, nie błądzi.

Kler

Kler Obálka knihy Kler
film obyczajowy
Kino Świat
2018
film
Wojciech Smarzowski
Janusz Gajos, Robert Więckiewicz, Arkadiusz Jakubik, Jacek Braciak

Przed kilkoma laty tragiczne wydarzenia połączyły losy trzech księży katolickich. Teraz, w każdą rocznicę katastrofy, z której cudem uszli z życiem, duchowni spotykają się, by uczcić fakt swojego ocalenia. Na co dzień układa im się bardzo różnie. /.../ Wkrótce historie trójki duchownych połączą się po raz kolejny, a wydarzenia, które będą mieć miejsce, nie pozostaną bez wpływu na życie każdego z nich. [opis dystrybutora]

„Kler” jest jednym z tych filmów, które trzeba obejrzeć. Wbrew płynącym z niektórych środowisk katolickich oburzonym głosom, nie jest to film o religii, ani tym bardziej krytykujący religię. Jest to film o ludziach. Ludzie są źli, dobrzy lub tacy sobie. A łączy ich przynależność do tej samej organizacji. Lub raczej korporacji. Ogromnej i potężnej.

Nie byłoby tak wielu dyskusji przed projekcją dzieła, gdyby jego tematem były praktyki związane z działaniem korporacji Walmart, ExxonMobil, Saudi Aramco lub nawet Microsoftu. A przecież w tych firmach z pewnością dzieje się wiele rzeczy zasługujących na krytykę i potępienie. Jednak w tym wypadku korporacją jest Kościół Katolicki. Dla wielu święty, choć zdecydowanie nieświęty.

Wojciech Smarzowski pokazał nam z jednej strony dramat jednostek uwikłanych w skomplikowaną sieć zależności, ale z drugiej – pokazuje też, jakie są źródłą rozprzestrzeniającego się zła. Sieć oplatająca Kościół nie powstała dzisiaj. To nie jest coś, co się dzieje w dzisiejszym, zepsutym i rozpasanym seksualnie świecie. Zło sączy się od lat, a może od wieków i to jest najbardziej ponura myśl, z którą widz wychodzi z kina

Happy endu nie będzie. To ci źli wygrywają. A są wśród nich zwyczajnie źli, bardzo paskudni i ci najgorsi. Ale każdy z nich jest przedstawiony z wielu stron. To nie jest płaska czarno-biała narracja. „Kler” Smarzowskiego to dzieło wybitne, jeden z kamieni milowych w historii kina.

Print Friendly, PDF & Email