Autorski przewodnik kulturalny

Kłamstwa Locke’a Lamory

Kłamstwa Locke'a Lamory Obálka knihy Kłamstwa Locke'a Lamory
Niecni dżentelmeni
Scott Lynch
fantastyka, fantasy
Wydawnictwo MAG
2013
książka, epub, mobi
556

Leżące nad brzegiem morza miasto Camorra jest bogatym i potężnym księstwem, rządzonym przez księcia jako najwyższego reprezentanta arystokracji, ale także przez władcę podziemnego świata złodziei, przestępców i zbrodniarzy. W tym świecie przyszło żyć sierocie, chłopcu, który trafia do świątyni i tam staje się pojętnym uczniem pewnego tajnego stowarzyszenia. Świat Camorry przypomina opowieści łotrzykowskie ze świata przypominającego osiemnastowieczną Europę. Różni się tym, że w świecie przedstawionym w powieści działają czary i alchemia.

Na terenie Camorry władzę sprawuje dwóch ludzi. Jednym z nich jest przedstawiciel arystokracji – książę Nicovante. Drugim jest Capa Barsavi, który rządzi przestępczym światem Camorry. Obydwaj władcy zawierają Tajny Pakt. W myśl paktu rządząca Camorrą arystokracja ma być bezpieczna od napaści i kradzieży, a w zamian siły porządkowe księcia nie będą zbyt gorliwie ściągać ludzi podległych Barsaviemu. „Kłamstwa Locke’a Lamory” to powieść fantasy, choć w tym momencie dziwnie przypomina świat za naszymi oknami.

Gdyby nie pojawiające się w powieści alchemiczne rekwizyty oraz różne postacie magii, moglibyśmy mieć wrażenie, że czytamy powieść umiejscowioną w osiemnastowiecznej Europie. To istotna różnica, ponieważ zwykle powieści fantasy przypominają znacznie wcześniejszą epokę średniowieczną. Bohater powieści Scotta Lyncha przypomina zaś bardziej Hrabiego Monte Christo niż rycerza.

Camorra jest miejscem kultu panteonu dwunastu bóstw. Jednak jest jeszcze jedno bóstwo. Jest to Bezimienny Trzynasty Występny Strażnik, Ojciec Niezbędnych Pretekstów, do którego niejawnej świątyni trafia bohater powieści jako mały chłopiec. Locke Lamora przez lata pobytu w świątyni nie tylko zostaje wyświęcony na kapłana Występnego Strażnika, ale też wszechstronnie wykształcony i staje się wraz z kilkoma swoimi towarzyszami niewątpliwie najdoskonalszym złodziejem Camorry. Jest mistrzem przebrań, kłamstwa i tworzenia pozorów, a do tego lubi łamać zasady. W ten sposób zostaje postacią znaną jako Cierń Camorry. Łamiąc Tajny Pakt, okrada arystokratów, odbierając im ogromne często majątki.

Locke Lamora balansuje na cienkiej linie. Jednak w kolejnych rozdziałach książki przyjdzie mu się zmierzyć z siłami przekraczającymi najpaskudniejsze niebezpieczeństwa, jakie mógłby sobie wyobrazić. Stanie przeciw siłom, które znacznie przekraczają jego możliwości. Z których istnienia nawet nie zdawał sobie sprawy. I wiecie co? Chyba też zacznę wierzyć w Trzynastego Bezimiennego Występnego Strażnika, Ojca Niezbędnych Pretekstów.

Print Friendly, PDF & Email