Kto czyta, nie błądzi.

Hinterland

Hinterland Obálka knihy Hinterland
Hinterland
kryminał, thriller
Netflix
2013 - 2017
serial
Marc Evans, Gareth Bryn, Rhys Powys, Ed Thomas, Julian Jones, Gareth Bryn
Richard Harrington, Mali Harrie,s Alex Harrie, Hannah Daniel, Aneirin Hughes, Anamaria Marinca
S4C

Inspektor Tom Mathias rozpoczyna nową pracę w komisariacie policji w Aberystwyth w Walii. Zostaje przydzielony do sekcji zabójstw, które najczęściej mają miejsce na ustronnych, słabo zaludnionych, wiejskich terenach. Mathias jest zamkniętym w sobie odludkiem, z trudem nawiązującym kontakt z nowymi współpracownikami. Dręczą go wspomnienia o śmierci córeczki i nieudanym małżeństwie. W toku kolejnych spraw kryminalnych stopniowo wychodzi na jaw prawda o jego rodzinnej tragedii. [Wikipedia]

Hinterland to termin oznaczający teren położony z dala od ośrodków cywilizacji. Akcja walijskiego serialu rozgrywa się właśnie z dala od wielkich miast, na peryferiach. Tam również dochodzi do zbrodni, często sprowokowanej dawnymi wydarzeniami i starymi tajemnicami. Z tymi zagadkami kryminalnymi musi zmierzyć się Tom Mathias.

To nie jest typowy serial. Każdy odcinek jest osobną i najczęściej mroczną historią, mającą swe źródło w dawnych zatargach, waśniach lub zbrodniach sprzed dziesiątków lat. Ten walijski serial porównywany był do szwedzkiej opowieści o detektywie Wallanderze lub do duńskiego serialu Forbrydelsen (Przestępstwo), na podstawie którego Amerykanie później nakręcili serial Killing.

Morze, góry i tajemnice

Czasem oprócz oczywistej przyczyny zbrodni, którą jest ludzka chciwość, jej korzenie sięgają innej zbrodni, niewykrytej i popełnionej przed laty. Podczas wojny farmer zamordował trzech niemieckich jeńców wojennych, a to daje początek zbrodni, w którą zamieszany jest jego wnuk kilkadziesiąt lat później. W końcu XX wieku w lokalnym domu dziecka zdarzały się rzeczy straszne. Nikt by się o tym nie dowiedział, gdyby nie to, że zamordowano starszą bogobojną panią. Którą wszyscy znali jako sumiennie sprzątającą stary kościół. Te przestępstwa są przedmiotem śledztwa lokalnej policji i kieruje nimi inspektor Tom Mathias.

Mathias został przeniesiony na komisariat policji w Aberystwyth. Małe walijskie miasteczko jest hermetyczne dla obcych, ale inspektor wcale nie zamierza się bratać z lokalną społecznością. Jest odludkiem, mieszka w przyczepie, z której ma piękny widok na morze. Z drobnych okruchów wydarzeń widz może się domyślić, że przyczyną tej swoistej emigracji są jakieś ponure problemy osobiste.

Być może faktycznie da się odnaleźć pewne widoczne inspiracje kryminalnymi serialami skandynawskimi, ale nie umniejsza to wartości serialu walijskiego. Oprócz świetnego thrillera oglądamy też ciekawy obraz walijskiej prowincji, która zdecydowanie różni się od tego, co zwykle kojarzy się nam z Wielką Brytanią.

Print Friendly, PDF & Email