Kto czyta, nie błądzi.

O mrówkach i dinozaurach

O mrówkach i dinozaurach Obálka knihy O mrówkach i dinozaurach
Cixin Liu
fantastyka
Rebis
2021
książka, epub, mobi
240

Mrówki i dinozaury to stworzenia różniące się od siebie wszystkim, a najbardziej wielkością. A mimo to potrafiły nawiązać współpracę i rozwinąć wspólnie mrówczo-jaszczurzą cywilizację. Ale rozwój cywilizacji uruchomił też kolejne pojawiające się zagrożenia. Tak zaczyna się najnowsza powieść chińskiego autora książek fantastycznych.

Najnowsza książka chińskiego autora nosi tytuł „O mrówkach i dinozaurach” i właściwie nie przypomina typowej powieści. Moglibyśmy rzec, że jest to esej popularno-naukowy ubrany tylko w fabularyzowaną formę. Historia ta bowiem jest pewnego rodzaju maską literacką, dość łatwo bowiem zobaczyć związki pomiędzy przedstawioną opowieścią, a światem, który nas otacza. Czy mrówki i dinozaury są symbolicznym odzwierciedleniem współczesnej cywilizacji i jej zagrożeń?

A może powinniśmy powieść „O mrówkach i dinozaurach” traktować jako alegorię naszej cywilizacji? Jako sposób przekazania nam wiedzy o zagrożeniach, których na co dzień nie widzimy? Książka opowiada o Ziemi sprzed milionów lat. Nie tylko nie było wtedy ludzi, ale nawet kształt kontynentów był inny. Żyły wówczas ogromne dinozaury i maleńkie mrówki. Wydawałoby się, kompletnie różne światy. A jednak pomiędzy mrówkami, a dinozaurami stopniowo buduje się pewien rodzaj związku symbiotycznego.

Obydwa gatunki bardzo się różnią. Jednak współpraca między nimi jest katalizatorem rozwoju cywilizacji. Mrówki i dinozaury wzajemnie się uzupełniają, a to stanowi ważny impuls rozwojowy. Jednak każda cywilizacja ma na swojej drodze do pokonania przeszkody. Najczęściej ona sama też je tworzy. W rozwoju cywilizacji mrówek i dinozaurów również pojawiają się zagrożenia.

Ta historia została napisana w sposób logiczny i naukowy. Miłośnicy klasycznej fantastyki mogą poczuć się zawiedzeni. Na pewno zabraknie im postaci pierwszoplanowych. Bohaterów, których można polubić. Narracja bardziej przypomina esej, niż literaturę piękną. Z drugiej strony, ta oszczędność narracyjna jest w pewnym sensie wizytówką autora „Problemu trzech ciał”, który dziś jest jednym z najbardziej uznanych współczesnych pisarzy chińskich.

Print Friendly, PDF & Email